Dışişleri’nden: Yunanistan’ın İddiaları Uluslararası Hukuka Aykırı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Yunanistan’ın Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’deki araştırmalarıyla ilgili iddialarına yanıt verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, yazılı açıklamasında Yunanistan’ın son zamanlardaki Doğu Akdeniz araştırmalarıyla ilgili iddialarına yanıt verdi. 21 Temmuz’dan itibaren Oruç Reis araştırma gemisinin, Doğu Akdeniz’de yeni bir sismik araştırma faaliyetinde bulunacağının NAVTEX (Denizcilere Duyuru) ile kamuoyuna duyurulduğuna dikkat çekti.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE BİLDİRİLEN SAHA

Bakanlık Sözcüsü Aksoy, Oruç Reis gemisinin araştırma yapacağı deniz alanının, Birleşmiş Milletler’e bildirilen kıta sahanlığı sınırları ve 2012 yılında TPAO’ya verilen ruhsat sahası içinde olduğuna değindi.

Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisinin de daha önce söz konusu sahanın bir bölümünde faaliyetlerde bulunduğunu belirten Aksoy şöyle devam etti:

“Hal böyle olmasına rağmen Yunanistan bu araştırma faaliyetimize itiraz ederek, araştırma sahasının kendi kıta sahanlığında olduğunu iddia etmiştir. Yunanistan bu iddiasını başta Meis olmak üzere, kendi ana karasından uzaktaki adalarının varlığına dayandırmaktadır. Yunanistan’ın bu maksimalist kıta sahanlığı iddiası uluslararası hukuka, içtihata ve mahkeme kararlarına aykırıdır.

Yüzölçümü 10 kilometrekare olan, Anadolu’ya 2 kilometre, Yunan ana karasına ise 580 kilometre uzaklıkta olan bir adanın 40 bin kilometrekare genişliğinde kıta sahanlığı alanı yaratması rasyonel ve uluslararası hukuka uygun bir tez değildir. Bu nedenle Yunanistan’ın bu iddialarını reddediyoruz.”

“Türkiye, bugüne kadar çeşitli vesilelerle her düzeyde dile getirdiği üzere Yunanistan’a diyalog çağrılarını yinelemekle birlikte, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru hak ve çıkarlarını müdafaa etmeye devam edecektir.”

Yorum yazabilirsiniz