Aliyev ve Macron, Cephe Hattındaki Çatışmaları Görüştü 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, işgalci Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına saldırmasının ardından, cephe hattındaki çatışmaları ele alan telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Aliyev’i telefonla arayan Macron, Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki gerçekleşen çatışmalar üzerine tedirgin olduğunu, sorunun müzakere yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Aliyev de Ermenistan yönetiminin müzakere sürecini bilinçli şekilde bozduğunu, Nikol Paşinyan’ın “Dağlık Karabağ Ermenistan’dır” yönündeki açıklamasının sürece ciddi darbe vurduğunu kaydetti.

Ermenistan ordusunun 27 Eylül’de Azerbaycan mevzi ve sivil yerleşim birimlerini ağır top atışına tuttuğunu, neticede sivil ve askeri can kayıpları olduğunu bildiren Aliyev, Azerbaycan ordusunun da buna yanıt olarak karşı saldırıya geçtiğine dikkati çekti.

işgalci Ermenistan ordusu 27 Eylül 2020 tarihinde saat 06.00 sularında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak, Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine saldırıda bulunduğunu hatırlatan Aliyev, Azerbaycan ordusunun da buna yanıt olarak karşı saldırıya geçtiğini ifade etti.

Gerçekleşen görüşmede iki lider, diplomatik kanallar aracılığıyla temas kurmak konusunda anlaşmaya vardı.

Yorum yazabilirsiniz