Türk Konseyinden Ermenistan’a İşgale Son Ver Çağrısı  

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi/Keneşi) Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, son günlerde Azerbaycan ile işgalci Ermenistan arasındaki yaşanan çatışmalar hakkında beyanatta bulundu.

“DERHAL, KOŞULSUZ VE TAM OLARAK”

Genel Sekreter Amreyev, 1993 yılında kabul edilen Birleşmiş Milletler (BM) kararını vurgulayan beyanatında, şu ifadeleri kullandı:

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin işgal altındaki topraklarında yaşanan silahlı çatışmalardan duyduğu derin endişeyi dile getirmektedir.

Türk Konseyi, uluslararası hukukun norm ve ilkelerine olan bağlılığını bir kez daha teyit etmekte ve Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının Azerbaycan Cumhuriyeti’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve uluslararası kabul görmüş sınırlarının dokunulmazlığı temelinde, ivedilikle çözümünün önemini yinelemektedir. 

Bu bağlamda, Türk Konseyi, 1993 yılında kabul edilen BM Güvenlik Konseyi kararlarının, Ermenistan silahlı kuvvetlerini Azerbaycan Cumhuriyeti’nin işgal altındaki tüm topraklarından derhal, koşulsuz ve tam olarak çekilmeye çağırdığını hatırlatmaktadır.

Genel Sekreter, çatışmalarda hayatını kaybedenler için Azerbaycan halkına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilemektedir.”

Yorum yazabilirsiniz