Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahını ziyaret etti. Aliyev burada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşme gerçekleştirdi.

Gerçekleşen görüşmenin arından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı, ülkesinin NATO’nun güvenilir bir ortağı olduğunu vurgulayarak, Afganistan’daki NATO misyonuna 2002’den bu yaza kadar katkı yaptıklarını, Azerbaycan askerlerinin Afganistan’dan ayrılan son koalisyon askerleri arasında yer aldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Genel Sekreter Stoltenberg ile gelecekteki iş birliği planlarını konuştuklarını, Azerbaycan’ın NATO’nun askeri eğitimlerine katıldığını, bölgenin barışı ve istikrarına hizmet amacıyla NATO üyesi Türkiye ile sadece bu yıl 7 ortak askeri eğitim yaptıklarına değindi.

“Çabalarımız Bölgede Savaş Riskini Asgariye İndirmek”

Azerbaycan’ın bölgede barış, istikrar ve öngörülebilirlik istediğinin altını çizen Aliyev, ifadelerine şu şekilde devam etti:

“Çabalarımız bölgede yeni bir savaş riskini asgariye indirme amacını taşımaktadır. Bu amaçla en iyi yol iletişim kanallarını açık tutmak, aktif diyalog kurmak ve yeniden komşu olmayı öğrenmektir. Politikamız gayet açıktır. Ermenistan tarafından iyi niyet görürsek teklif ettiğimiz gibi iki ülke arasında barış anlaşması için çalışmaya başlayabiliriz.”

Aliyev, enerji meselesini de görüştüklerini, ülkesinin 4 NATO üyesine doğal gaz temin ettiğini belirtti.

NATO normalleşmeyi destekliyor

Aliyev’in ardından açıklamalarda bulunan Stoltenberg de çok yapıcı bir görüşme yaptıklarını, Aliyev’in NATO müttefiklerinin temsilcilerinin oluşturduğu Kuzey Atlantik Konseyi toplantısına katılacağını, NATO’nun Azerbaycan ile güçlü ortaklığının önemli olduğunu vurguladı.

Stoltenberg, NATO müttefiklerinin Azerbaycan’a enerji güvenliğinden kapasite geliştirmeye kadar birçok konuda yardım ettiğini ve bugün daha fazla ne yapabileceklerini masaya yatırdıklarını belirterek, Azerbaycan’ın da özellikle Afganistan’daki NATO misyonuna çok önemli katkılar sunduğunu söyledi.

NATO’nun bu yaz Afganistan’dan çekilmesi sonrası Azerbaycan askerlerinin Kabil Havaalanından tahliyeler sırasında önemli rol oynadığına dikkat çeken Stoltenberg, teşekkürlerini iletti.ü

“Normalleşmeyi Destekliyoruz”

Stoltenberg, Güney Kafkasya’da güvenlik ve istikrarın öneminin altını çizen, “NATO’nun iki değerli ortağı Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşmeyi destekliyoruz.” dedi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında diyalog kurulmasının önemine vurgu yapan Stoltenberg, anlaşmazlıkların diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini, NATO’nun iki ülke arasında taraf tutmadığını kaydetti.

Yorum yazabilirsiniz