Türkmenistan Afganistan’a insani yardım gönderdiğini açıkladı.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Afganistan’a aralarında gıda, tekstil ve ev eşyası ile petrol ürünlerinin bulunduğu insani yardım malzemelerinin gönderildiği bildirildi.

10 Aralık’taki hükümet toplantısında Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un komşu Afganistan’a ekonomik, sosyal ve insani alanlarda sistematik ve düzenli yardım ve kapsamlı desteğin sürdürülmesi amacıyla bu ülkeye insani yardım yapılmasına ilişkin karar aldığını belirtilen açıklamada, insani yardım kapsamında 1200 ton gıda, tekstil ve ev eşyası ile 20 tanker vagondan oluşan petrol ürünlerinin Afganistan’a teslim edildiği ifade edildi.

İnsani yardımın teslim töreninde Türkmenistan’dan temsilci bir heyet yer alırken Afgan tarafından da Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Abbas Stanikzai, Herat Eyaleti Valisi Nur Ahmad İslamjar ve diğer yetkililer hazır bulundu.

Töreninin ardından Türkmenistan’ın katkılarıyla Afganistan’da inşa edilen Akina ve Turgundı kasabalarındaki camilere sadakalar verildi.

Yorum yazabilirsiniz