Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Ateşkes İhlallerinden Ermenistan Sorumludur   

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, ihlal edilen ateşkesten Ermenistan’ın sorumlu olduğunu söyledi.

Hacıyev yaptığı yazılı açıklamada, ateşkes ilanından hemen sonra, Ermenistan ordusunun Azerbaycan birliklerine ve sivil yerleşim bölgelerine saldırdığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“ERMENİSTAN’IN HEDEFİ İŞGAL ETTİĞİ STATÜKOYU KORUMAK VE GÜÇLENDİRMEKTİR”

“Tüm bunlar, Ermenistan’ın insani ateşkesi sözde desteklediğini, ateşkesi Azerbaycan birliklerine ve yerleşim birimlerine ateş açmak, güç toplamak ve yeni mevziler kazanmak için kullandığını bir kez daha gösteriyor. Ermenistan’ın hedefi işgal temelli statükoyu korumak ve güçlendirmektir. Azerbaycan tarafı temkinli davranıyor. İnsani ateşkes ihlallerine ilişkin bilgiler toplanıyor ve AGİT Minsk Grubu eş başkanı ülkelere bilgi veriliyor. Ateşkes ihlallerinden Ermenistan sorumludur.” ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Azerbaycan ile Ermenistan’ın üzerinde anlaştığını açıkladığı insani amaçlı geçici ateşkes, yerel saatle 08.00’de yürürlüğe girmişti. İşgalci Ermenistan ordusu, her zaman olduğu gibi ateşkesi ihlal etmiş 08:05’te Laçın kenti istikametinden Laçın’ın Sefiyan köyünde konuşlu Azerbaycan birliklerine ve Ağdam bölgesine, Terter kenti ile köylerine top atışı gerçekleştirmişti.

Yorum yazabilirsiniz