Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Kazakistan gündemiyle çevrimiçi düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatının (TDT) Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı’na katıldı. Bayramov, “Bu zor zamanlarda Kazak kardeşlerimizin yanında olmak ortak sorumluluğumuzdur.” dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kardeş Kazakistan’daki mevcut durumu endişeyle izlediklerini vurgulayan Bayramov, olaylardaki can kayıpları nedeniyle üzüntü duyduklarını belirtti.

“Kazakistan’daki Durum Bir An Önce Normalleşmeli”

Bayramov, “Azerbaycan, Kazakistan’daki durumun bir an önce normalleşmesini ve hukukun üstünlüğünün yeniden sağlanmasını desteklemektedir. Kamu düzenini zedeleyen, temel insan haklarını ve sivil özgürlükleri tehdit eden yasa dışı güç ve şiddet kullanımı haklı gösterilemez ve bu nedenle şiddetle kınanmalı ve reddedilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Kazakistan halkı ile hükümetinin bilgeliğine ve yeteneğine, ülkenin bu durumdan çıkacağına ve sağduyunun hakim olacağına inandıklarının altını çizen Bayramov, şu şekilde konuştu:

“Bu konuda Türk Devletleri Teşkilatına önemli bir görev düşmektedir. Teşkilat, üye ülkeler arasındaki dayanışma temelleri üzerinde kurulmuştur ve bu zor zamanlarda Kazak kardeşlerimizin yanında olmak ortak sorumluluğumuzdur. Bu bağlamda, teşkilatın mevcut durumdan bir çıkış yolu bulmada Kazakistan’a yardım etmeye hazır olduğunu belirten 6 Ocak 2022 tarihli bildirisini memnuniyetle karşıladık. Bunu, teşkilatın üye ve gözlemci ülkelere karşı yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetinin ve kararlılığının bir işareti olarak görüyoruz.”

Yorum yazabilirsiniz