Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yeni yıl dolayısıyla ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Aliyev, halkın yeni yıl ve Azerbaycanlıların Dayanışma Günü’nü kutladı.

“2020 YILI TARİHTE BİZİM ŞANLI ZAFER YILIMIZ OLARAK KALACAKTIR”

2020 yılını geride bıraktıklarını söyleyen Aliyev, “2020 yılı tarihte bizim şanlı zafer yılımız olarak kalacaktır. Azerbaycan, 44 günde Ermenistan’ı mağlup etti ve topraklarını işgalden kurtardı. Bu zafer Azerbaycan halkının hafızasında sonsuza kadar yaşayacak. Bu tarihi bir zaferdir. Tarihi adaleti yeniden sağladık.” şeklinde konuştu.

“EKONOMİK BAĞIMSIZLIK YARATMAK ZORUNDAYDIK VE BAŞARDIK”

Aliyev, toprakların kaybedildiğini 1990’lı yıllarda Azerbaycan’ın güçsüz olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Günümüzün değişen dünyasında, güç faktörü neredeyse resmen ön plana çıktı. Bunu 10 yıl önce tahmin etmiştim, bu yüzden güç toplamak için tüm fırsatlar seferber edildi. Güç ise ekonomi demektir. Ekonomi güçlü değilse, askeri ve siyasi güç mevzu bahis olamaz. Ekonomik bağımsızlık yaratmak zorundaydık ve başardık. Azerbaycan birkaç yıldır ekonomik olarak tamamen bağımsız bir ülkedir, hiçbir ülkeye, hiçbir uluslararası finans kuruluşuna bağımlı değildir. Ekonomik bağımsızlık siyasi bağımsızlığımızı güçlendirdi, daha cesur ve bağımsız bir politika izledik. Biz sadece Azerbaycan halkının çıkarına hizmet eden bir politika yürütüyoruz. Bugün dünyada, kelimenin tam anlamıyla bağımsız politika izleyen ülkelerin sayısı çok değildir. Azerbaycan bağımsız politika izleyen ülkelerden biri ve Vatan Savaşı bunu bir kez daha gösterdi.” dedi.

Ermenistan’ı bölgesel projelerin dışında tutarak, zayıf bırakmak istediklerini söyleyen Aliyev, uluslararası arenada da Azerbaycan’ın haklı tutumunu güçlendirmek yönünde önemli adımlar attıklarını ifade etti.

“AZERBAYCAN’DA, TÜM DİNLERİN ANITLARI KORUMA ALTINDADIR”

Cumhurbaşkanı Aliyev, 27 yıldır işgal altındaki şehir ve köylerin Ermenistan tarafından yakılıp-yıkılmasını tüm dünyaya anlattıklarının altını çizerek “Bizim o bölgelere gitme imkanımız yoktu. Fakat oraya hiçbir uluslararası kuruluş gitmedi. Bugün bizi eleştirmeye çalışan UNESCO, burada Ermeni dini anıtlarını koruyamayacağımızı iddia ediyor. Ancak bu bir yalan. Azerbaycan’da tüm dinlerin anıtları koruma altındadır. O topraklara bir kez gittiler mi. Şuşa Camisi’ne, Zengilan’da yıkılan camiye, Ağdam Camisi’ne gittiler mi. Ermeniler orada domuz ve inek besliyordu. Şimdi bizi eleştiriyorlar.” ifadelerini kullandı.

“AZERBAYCAN HALKINA HAKARET ETMEYE KALKAN DERSİNİ ALIR”

Azerbaycan ordusunun 44 günlük Vatan Savaşı’nda 300’den fazla şehir ve köyü kurtardıktan sonra Ermenistan’ın teslim olduğunu ve kapitülasyona imza attığını belirten Aliyev,“Savaş geride kaldı. Savaş gücümüzü gösterdi, yılmaz irademizi, birliğimizi, savaşın ve zaferin sembolü haline gelen demir yumruğun gücünü gösterdi. Bu hem birlik hem de güçtür. Toplumumuzda birlik var, ülkemizin gücü var ve her zaman da olacak. Bugün Ermenistan’da birileri intikam duygusuyla yaşıyorsa onlar büyük hata yapıyor. 44 günlük savaşı asla unutmasınlar. Bundan sonra birisi Azerbaycan halkına hakaret etmeye kalkarsa dersini alır ve 44 günlük savaş o dersin yanında yalan olur.” sözlerine yer verdi.

Aliyev, kendilerini önümüzdeki günlerde büyük işlerin beklediğini, Azerbaycan için yeni dönemin başladığını belirterek, “Yıkılan tüm şehirleri yeniden kuracağız. Karabağ bölgesinde bir cennet yaratacağız. Halkımız bunu hak ediyor.” dedi.

Yorum yazabilirsiniz