Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, Kazakistan ziyareti kapsamında  Başbakan Yardımcısı ve Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı H.E. Muhtar Tleuberdi ile bir araya geldi.
Toplantıda taraflar, 12 Kasım 2021 tarihinde İstanbul’da düzenlenen 8. Teşkilat Zirvesi’nde alınan kararlar ışığında Türk Devletleri Teşkilatı’nın güncel işbirliği gündemini değerlendirdi.
Genel Sekreter ve Başbakan Yardımcıları, İstanbul Zirvesi’nde kabul edilen “Türkiye Vizyonu-2040” stratejik belgenin, Teşkilatın ekonomik faaliyetlerini güçlendirme vurgusu ile hayata geçirilmesi hakkında görüş alışverişinde bulundu. H.E. Tleuberdi bu konuda, son Zirvede alınan karar doğrultusunda Türk Yatırım Fonu’nun kurulmasına ilişkin çalışmaların hızlandırılması gereğini vurguladı ve bu finansal mekanizmanın str olarak hizmet edeceğine dair mahkumiyetini ifade etti.
Genel Sekreter, Kazakistan’ın kurucu üyesi ve Örgütü kurma girişimcisi olarak gösterdiği büyük katkıdan duyduğu memnuniyeti yineleyerek, Kazakistan’ın aktif bir yer almaya devam edeceği umudunu dile getirdi.
Taraflar, önümüzdeki dönemde OTS kapsamında çok yönlü işbirliğini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen ortak eylemler hakkında görüş alışverişinde bulundu.
Genel Sekreter ve Başbakan Yardımcıları, mevcut küresel ve uluslararası gündemde yer alan bazı karşılıklı çıkar konularını da değerlendirdi.

Yorum yazabilirsiniz