Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile 28 Şubat 2022 tarihinde İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirdi.
Görüşmede taraflar, Türk Dünyası’nda kültür alanında devam eden işbirliği çalışmaları ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek projeler hakkında görüş alışverişinde bulundular. Taraflar ayrıca. Bursa’nın 2022 yılı Türk Dünyası kültür başkenti açılış töreni hazırlıklarını ve TÜRKSOY Daimi Konseyi’nin Mart ayında Bursa’da düzenlenecek Olağanüstü Toplantısı’nın gündemini ayrıntılı olarak ele aldılar.
B. Amreyev ve M. Ersoy, Bursa’daki Bakanlar Toplantısında, TDT Genel Sekreter Yardımcısı Sultanbai Raev’in, TÜRKSOY’un yeni Genel Sekreteri olarak atanmasını memnuniyetle karşıladılar. S. Raev, son on yıldır Türk Dünyasının başlıca kültür organı olan TÜRKSOY’un Başkanlığını üstlenen Büyükelçi Sayın Düsen Kaseinov’dan bu görevi devralacaktır.
TDT Üye Devletleri arasında turizm alanındaki işbirliğinin daha da derinleştirilmesi ihtiyacının altını çizen Genel Sekreter ve Bakan, turizmde çeşitli projelerin uygulanmasının Türk Dünyası’ndaki ekonomik faaliyetlerin daha da geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacağını vurguladılar.
Genel Sekreter ve Bakan ayrıca turizm sektöründe pandemi sonrası dönemi ele alarak, 2022 yılı içerisinde Azerbaycan’da düzenlenecek Turizm Bakanları 7.Toplantısı’nda görüşülecek konuları değerlendirdiler.
Taraflar ayrıca uluslararası ve bölgesel gündemde yer alan konuları ve bunların TDT Üye Devletlerine yansımaları hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Yorum yazabilirsiniz