Bakan Akar: Ermenistan Her Zaman Saldırgan Davranıyor, Savaş Suçu İşliyor   

Milli Savunma Bakanı Akar, işgalci Ermenistan ordusunun, Azerbaycan’ın sivil yerleşim bölgesi Gence’ye yönelik saldırısına tepki gösterdi.

Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, beraberinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesi ile katıldığı Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Kara Harp Okulu Yeni Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni sonrasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar, Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim tarafından Kara Harp Okulu yeni eğitim öğretim yılı açılışında ilk dersin verildiği belirtilerek, Azerbaycan’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

“İKİ DEVLET BİR MİLLET”

Hulusi Akar, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Dolayısıyla biz ‘İki devlet tek millet’ olmanın gereğini her zaman yerine getirmeye devam ediyoruz. Mazisi şan ve şerefle dolu Kara Harp Okulu, yeni eğitim öğretim yılı açılış töreninde bu önemli ve anlamlı günde, ilk dersi Sayın İbrahim’in vermesinin uygun olacağını düşündük. Davetimizi kırmadı. Azerbaycan’ın tarihi ve günümüzdeki gelişmeler çok etkili bir şekilde ifade edildi. Sayın Büyükelçi bizimle duygularını paylaştı. Öğrencilerimiz için yararlı olduğunu değerlendiriyorum.” dedi.

“HEM TARİH HEM DE ULUSLARARASI HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER”

Azerbaycan’ın tarihi ve en büyük ikinci şehri Gence’ye yönelik işgalci Ermenistan’ın saldırılarına değinen Akar, şunları söyledi:

“Bu yeni bir şey değil. Ermenistan, her zaman son derece saldırgan davranıyor, insanlık, savaş suçu işliyor. Bunu alışkanlık haline getirmiş bulunuyor. Ermenistan yönetimi, bu konuda son derece pervasız davranıyor. Sağlanan destek, bunları son derece şımartmış vaziyette. Bunların ne uluslararası hukuka ne insani değerlere saygıları var. Ne de ahlaki noktayı nazarında meselelere bakışları söz konusu. Maalesef Gence ve diğer birçok yerleşim yerine acımasızca saldırdılar, saldırılarını sürdürüyorlar. Bunlar, ateşkesin de ihlali anlamına geliyor. Fütursuz bir şekilde saldırılarını sürdürüyorlar. Bir gün gelecek hem tarih hem de uluslararası hukuk önünde bunların hesabını verecekler.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazabilirsiniz