Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Batı Trakya’yı ziyaret etti. Çavuşoğlu, Türkiye’nin Batı Trakya Türklerini hiçbir zaman yalnız bırakmayacağını söyledi.

Çavuşoğlu, Batı Trakya bölgesindeki Gümülcine’deki temasları kapsamında Dostluk Eşitlik Barış Partisinin (DEB) kurucusu merhum Dr. Sadık Ahmet’in Kahveci Mezarlığındaki anıt mezarını ziyaret ederek dua etti.

Bakan Çavuşoğlu, ziyareti sırasında kendisine sevgi gösteren soydaşlarla selamlaşıp bir süre sohbet etti. Ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Çavuşoğlu, Batı Trakya davasının burada emin ellerde olduğunu görmekten duyduğu mutluluğu ifade etti.

“Yurt Dışında Yaşayan Soydaş ve Akraba Topluluklarımızı Yalnız Bırakmıyoruz”

Çavuşoğlu, dış politikadaki en önemli unsurlardan biri olarak yurt dışında yaşayan soydaş ve akraba toplulukları gördüklerini vurgulayarak “Bu nedenle yurt dışında yaşayan soydaş ve akraba topluluklarımızı yalnız bırakmıyoruz.” dedi.

Batı Trakya Türkleri Kendilerini Hiçbir Zaman Yalnız Bırakmadığımızı Biliyor”

Batı Trakya Türklerinin sorunlarına işaret eden Çavuşoğlu, “Verdiğimiz destekler, bundan sonra vereceğimiz destekler konusunda bir şüphe yok. Başta eğitim desteği olmak üzere her türlü desteği veriyoruz. Ama statüyle ilgili eksiklikler var. Bunları Yunan muhataplarımızla görüşüyoruz. Biliyorsunuz diyaloğu yeniden başlattık. Yarın yine birçok konuyu konuşacağız ama bu konu da gündeme gelecek. Batı Trakya Türkleri kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadığımızı biliyor. Bundan sonra da yalnız bırakmayacağımızdan emin. Önemli olan budur.” ifadelerini kullandı.

Batı Trakya ve Atina’yı kapsayan iki günlük ziyaret çerçevesinde Gümülcine’ye gelen Çavuşoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’yi kabul ederek azınlığın durumu hakkında bilgi aldı.

Çavuşoğlu, daha sonra Gümülcine Celal Bayar Azınlık Lisesi’nde incelemelerde bulunmuş, Türk köyü Çepelli’de BTTADK’nin kendi onuruna verdiği yemeğe katıldı

Kabir ziyaretiyle Gümülcine’deki temaslarını tamamlayarak Atina’ya geçen Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile bu akşam yemekte bir araya gelecek. Çavuşoğlu, yarın ise Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis tarafından kabul edilecek ve Dendias ile ortak basın açıklaması yapacak.

Yorum yazabilirsiniz