Bakan Çavuşoğlu: Rusya’nın Rolü Ne İse Türkiye’nin Rolü de O Olacak 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, “Kahraman Azerbaycan ordusunu, kardeş Azerbaycan halkını ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i tebrik ederim.  Bu sahadaki zaferden sonra Azerbaycan-Rusya-Ermenistan arasında bir ateşkes anlaşması imzalandı ve her seferinde saldıran, ateşkesi bozan Ermenistan oldu. Azerbaycan, sorunun diplomatik yandan çözülmesinden yana olduğunu her zaman göstermiştir.” dedi.

“RUSYA’NIN ROLÜ NE İSE TÜRKİYE’NİN DE ROLÜ O OLACAK”

Çavuşoğlu, “Rusya ile ortak gözlem merkezi kurulması konusunda mutabakata vardık. Nihai belge Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu arasında imzalandı. Anlaşmada Rusya’nın oynadığı rolü önemsiyoruz. Rusya’dan yarın gelecek heyetle ayrıntıları konuşacağız. Merkezin çalışma detayları yarınki toplantıda belli olacak. Rusya’nın rolü ne ise Türkiye’nin rolü de o olacak. Denetim ve gözetleme merkezi önemli işlevler görecek. Tespit, gözlem, ihlaller olduğunda bunları inceleyecek, raporlayacak. Ateşkesin kalıcı bir istikrara vesile olmasını diliyoruz. Azerbaycan nasıl isterse yanlarında olacağız.”  ifadelerini kullandı.

“FRANSA, ERMENİSTAN’I DESTEKLEYEREK BARIŞ ÇABALARINI BALTALIYOR”

Çavuşoğlu, “Fransa yine olumsuz açıklamalarını sürdürüyor. Fransa’nın da esasen objektif ve dengeli olmadığı için süreçlerin dışında kalıyor ve Ermenistan’ı destekleyerek barış çabalarını baltalamaya çalışıyor. Ermenistan anlaşmaya uymalı. Ateşkesi bozarlarsa bedelini öderler.” şeklinde konuştu.

“NAHÇIVAN KORİDORUNDAN HERKES FAYDALANACAK”

“Burada barış olursa, Azerbaycan toprakları geri verilirse, koridor açılırsa bundan herkes faydalanır.

En çok kim yararlanacak bölge ülkeleri, Ermenistan da yararlanacak. Açılacak Nahçıvan koridorundan Azerbaycan vatandaşları da yararlanacak, herkes de bu nimetlerden faydalanır.” dedi.

Yorum yazabilirsiniz