Türk Konseyi’nden Azerbaycan’a Tebrik Mesajı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi/Keneşi) Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaları sona erdiren ateşkes anlaşması için Azerbaycan’ı kutladı.

Baghdad Amreyev, 10 Kasım 2020 tarihindeki yaptığı yazılı açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan halklarının menfaatine olan bu anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Genel Sekreter Amreyev, Saygıdeğer Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e ve Azerbaycan halkına, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının uluslararası hukukun norm ve ilkelerine ve BM Güvenlik Konseyi Kararlarına uygun olarak azat edilmesi ve egemenliği sağlamaya yönelik bu tarihi başarıdan dolayı samimi tebriklerini sunmaktadır.

Anlaşmanın çatışmanın sonuçlarının aşılmasında, ülke içinde yerlerinden edilmiş halkın ve mültecilerin Yukarı Karabağ topraklarına ve Azerbaycan’ın 7 iline yeniden yerleştirilmesinde, ayrıca tüm ulaşım ve iletişim engellerinin kaldırılması ve bu bölgede bulunan tüm ülkeler arasındaki ilişkilerin artması için temel koşulların oluşturulması ve Güney Kafkasya’da uzun vadeli barış ve refahın sağlanmasında büyük önem arz etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın bu haklı zaferinin, Türk Konseyi içindeki güçlü ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağını aktaran Amreyev, aynı zamanda bunun Türk dünyasında entegrasyon süreçlerine, birlik ve beraberliğin ilerlemesine katkı sağlayacağını ifade etti.

Yorum yazabilirsiniz