Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 10. Ekonomiden Sorumlu Bakanlar Toplantısını Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenleyecek.

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’in ev sahipliğinde düzenlenecek toplantıya, Türkiye Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Ekonomi ve Maliye Bakanı Akıbek Caparov, Kazakistan Ticaret ve Entegrasyon Bakanı Bakıt Sultanov, Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Aziz Voitov ve Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto katılacak.

Toplantıda, Türk Yatırım Fonunun “Fizibilite Çalışması” ve “Kuruluş Anlaşması”, Türk Ticaret ve Sanayi Odasının (TCCI) hukuki statüsü ve diğer faaliyetleri, Türk Konseyi bölgesinde ticaret ve yatırım rejimlerinin daha fazla serbestleştirilmesi için ek mekanizmalar ve üye devletlerde Türk Ticaret Evi’nin kurulması gibi gündem maddeleri üzerinde durulacak. Bakanlar ayrıca Macaristan (Budapeşte) ve Kırgızistan’da (Bişkek) gelecek dönemde düzenlenmesi planlanan İş ve Yatırım Forumlarının organizasyonu hakkında da müzakerede bulunacak.

Toplantının sonrasında “Çeşitli Ekonomik Bölgeler Arasında Bilgi ve Tecrübe Paylaşımına İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalanacak, Türk İş Ödülleri Töreni organize edilecek.

Ardından Türk Bakanların da katılımıyla “Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan Karabağ bölgesinin restorasyonu ve kalkınmasına ithaf olunan” Türk İş Forumu da yapılacak.

Yorum yazabilirsiniz