Çavuşoğlu: Bu Sorunun Tek Bir Çözümü Var; Ermenistan, Azerbaycan Topraklarından Çekilecek 

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, işgalci Ermenistan ile kardeş Azerbaycan arasında yaşanan sorunun, çözümü hakkında açıklamada bulundu. Çavuşoğlu, “Bu sorunun tek bir çözümü var; Ermenistan, Azerbaycan topraklarından çekilecek. Bu olmadığı sürece sorun çözülmez.” dedi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim’i ziyaret ederek, Türkiye’nin ve Türk halkının desteğini bir kez daha vurguladıklarını ifade etti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile bugün bir kez daha görüştüğünü söyleyen Çavuşoğlu, “Sürekli temas halindeyiz. Gelişmeleri birlikte takip ediyoruz. Bu sabah (Almanya Dışişleri Bakanı) Heiko Maas ile de telefonda görüştük. Son gelişmeleri ve Ermenistan’ın saldırganlığı konuştuk. Gerekli mesajları da verdik. Nasıl çözülmesi gerektiği konusunda da düşüncelerimizi paylaştık.” ifadelerini kullandı.

“TEK ÇÖZÜM, ERMENİSTAN İŞGAL ETTİĞİ TOPRAKLARDAN ÇEKİLECEK”

Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve birliği konusunda 1993 yılındaki Birleşmiş Milletler (BM) kararının ortada olduğunu, bütün bunlara rağmen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu’nun sorunun çözümü konusunda somut hiçbir adım atmadığını söyledi.

Ermenistan-Azerbaycan sorununun çözümünün “basit” olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Esasen bu sorunun çözümü basit. Tek bir çözüm var. Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilecek. Bu çekilme olmadığı sürece bu sorun çözülmez.

Türkiye olarak bu sorunun siyasi yoldan barışçıl bir şekilde çözümü konusunda özellikle iktidara geldiğimiz günden bu yana da çok çaba sarf ettik. Ama bu çabalarımızın da bir faydası olmadı.” değerlendirmesinde bulundu.

“BİR MİLLET İKİ DEVLETİN GEREĞİNİ YAPIYORUZ”

Bakan Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın ve Azerbaycan halkının Türkiye’nin yanında olduğu gibi, Türkiye’nin ve Türk halkının da her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Sahada ve masada Azerbaycan’ın yanındayız. Artık bu meseleyi kökünden çözmek istiyoruz. Bu sorunu çözelim ki Kafkasya’ya, bu bölgeye barış ve istikrar gelsin. Azerbaycan’ın işgal edilmiş toprakları kurtulsun, azat edilsin. Bir milyona yakın göç etmek zorunda kalan Azerbaycanlı kardeşlerimiz de evlerine dönebilsin.

Bir millet iki devletin gereğini yapıyoruz. Ama bizim özellikle Azerbaycan’ın büyükelçiliğinin olmadığı yerlerde adeta Azerbaycan’ın büyükelçiliği gibi hizmet veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Keza Azerbaycan’ın tüm temsilcilikleri de Türkiye’nin temsilcilikleri gibi hizmet veriyor. Yeri geldiği zaman da bir devlet gibi hareket ediyoruz. Bu dayanışmamızı sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Yorum yazabilirsiniz