Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’u resmi törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede Caparov’un bulunduğu makam aracını karşılayan süvariler, giriş kapısına kadar araca eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Caparov’u giriş kapısında karşıladı.

Türk liderlerin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, iki ülke milli marşları çalındı, 21 pare top atışı yapıldı.

Caparov Türkçe Selamladı

Caparov, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı “merhaba asker” diyerek selamladı.

Yoğun yağmurun altında gerçekleşen törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

Daha sonra birbirlerine heyetlerini takdim eden Türk liderler, merdivenlerde Türkiye ve Kırgızistan bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Türk Liderler Baş Başa Görüşecek

Törende, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yanı sıra Kırgız bakan ve askeri yetkililer de yer aldı.

Törenin ardından Erdoğan ve Caparov baş başa görüşmeye geçti.

Ortak basın toplantısı düzenleyecekler

Türk Cumhurbaşkanları baş başa görüşmenin ardından Türkiye-Kırgızistan Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi 5’inci toplantısına katılacak.

Türkiye ve Kırgızistan arasında imzalanacak anlaşmalardan sonra Erdoğan ve Caparov ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Yorum yazabilirsiniz