Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Batı Trakya Türk Azınlık mensuplarıyla görüştü. Kıran görüşmelerinde Türkiye’nin, 38 yıldır süren haklı mücadelelerinde Türk Azınlığın her zaman yanında olacağının altını çizdi.

Kıran, Selanik ve Gümülcine’deki programlarının ardından İskeçe ve Dedeağaç’ın Dimetoka kasabasını ziyaret etti. İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ile görüşen Kıran, Batı Trakya Türk Azınlığı için gösterdiği gayretlerden dolayı Müftü Mete’ye teşekkür etti. Kıran, Mete ile görüşmesi sonrası soydaş esnafla da selamlaştı.

“Her zaman yanınızdayız”

İskeçe Türk Birliğini ziyaret eden Kıran, Türkiye’nin, 38 yıldır süren haklı mücadelelerinde Türk Azınlığın her zaman yanında olacaklarını vurguladı.

Kıran, İskeçe Azınlık Ortaokul Lisesi’nde Türk öğrenciler, veliler ve öğretmenlerle de bir araya gelerek, Yunanistan’da eğitimin önünde çıkarılan engellerle kararlı mücadele mesajı verdi.

Restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi

Batı Trakya programının son ayağı olan Dimetoka’da, Avrupa’daki en önemli Türk-İslam eserlerinden Çelebi Sultan Mehmet Camii’nde incelemelerde bulunan Kıran, 2017’deki yangın sonrası başlayan restorasyon çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Kıran, burada ayrıca Meriç Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği temsilcileriyle bir araya geldi.

Bakan Yardımcısı Kıran’ın Batı Trakya ziyaretini anlattığı resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşım:

Yorum yazabilirsiniz