Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev’e güven mektubunu sundu.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Kazakbayev, Türkiye’nin yeni Bişkek Büyükelçisi Doğan’ı Bakanlık binasında kabul etti.

Kabulde Doğan, Kazakbayev’e güven mektubunun bir örneğini takdim etti. Ardından Kazakbayev ve Doğan, ikili stratejik iş birliği konuları, orta ve uzun vadeli öncelikli iş birliği alanları konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Kazakbayev, kardeş Türkiye Cumhuriyeti ile kurulan stratejik iş birliğinin kapsamlı gelişmesine büyük ilgi gösterdiklerini ifade ederek yeni Büyükelçinin karşılıklı ilgi alanlara ilişkin ikili iş birliğinin daha da geliştirilmesi için bir itici güç olacağına inancını vurguladı.

Büyükelçi Doğan’a geçen hafta silahlı çatışmaların gerçekleştiği Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki olaylar hakkında bilgi veren Bakan Kazakbayev, iki ülke arasında varılan anlaşmaların detaylarını paylaştı.

Doğan da Kırgızistan-Tacikistan sınırında 28-29 Nisan’da meydana gelen ve can kaybıyla sonuçlanan olaylar nedeniyle Kırgız halkına en derin taziyelerini iletti ve yaralılara acil şifa diledi.

Büyükelçi, Türk tarafının siyasi, ticari, ekonomik, kültürel ve insani alanlarda aktif iş birliğini daha da geliştirmeye olan yoğun ilgisinden bahsederek, Kırgızistan’a sosyal ve ekonomik kalkınması için her türlü desteği verme konusundaki kararlığını ve çatışmadan etkilenen bölgenin altyapısını eski haline getirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Yorum yazabilirsiniz