Dışişleri Bakanlığı’ndan Ermenistan’a Uyarı

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın 15 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı açıklamalara yönelik, uyarı niteliğinde yazılı açıklamayla cevap verildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırgan eylemlerinin üstünü örtmek için şimdi de Türkiye’ye yönelik riyakar bir karalama gayretine kalkıştığına değinilerek, “Azerbaycan topraklarında yıllardır gayri meşru bir işgal sürdüren Ermenistan’ın bu iki yüzlü tavrı, Güney Kafkasya’da kalıcı barış ve istikrarın tesisinin önündeki asıl engelin kim olduğunu da açık ve net olarak gözler önüne sermektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kaydedildi:

“Bu yaklaşım, kimliğini tek taraflı bir tarih anlayışından sadece husumet çıkararak oluşturan ve uluslararası hukuka aykırı saldırganlığını meşru göstermeye çalışan bir zihniyetin tezahürüdür. Saldırgan milliyetçiliği körükleyen bu sakat tutum üzücüdür, ancak şaşırtıcı değildir.

Ermenistan makamlarının akıllarını başlarına almaları ve Güney Kafkasya’da sorunların değil, çözümlerin parçası olmayı bir an önce öğrenmeleri lazımdır.”

Yorum yazabilirsiniz