Kazakistan, ABD’den 128,1 Milyon Dolarlık Askeri Teçhizat Almayı Planlıyor 

Kazakistan, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) “King Air B300ER Scorpion” tipi 2 uçak ile istihbarat sistemleri satın alma talebinde bulundu.

ABD Savunma Bakanlığına bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre, Amerikan Kongresine askeri teçhizat satışıyla alakalı gerekli sertifikanın gönderildiği bildirdi.

Kazakistan’ın 2 istihbarat uçağı başta olmak üzere sensör, radar ve diğer ekipmanları satın alması için talepte bulunduğu belirtilen açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı, Kazakistan hükümetine toplam maliyeti 128,1 milyon dolar olması tahmin edilen istihbarat, gözetleme ve keşif sistemleri ile ‘King Air B300ER Scorpion’ tipi 2 uçağın olası satışını onayladı.” açıklaması yapıldı.

Kazakistan’ın bölgesel tehditleri caydırma ve sınır güvenliği operasyonlarını yürütme kapasitesini geliştirmeye, söz konusu askeri uçak ve sistemlerinin, katkı sağlayacağının altı çizilen açıklamada, “Bu satış anlaşması, Orta Asya’da siyasi istikrar ve ekonomik kalkınma alanında bir güç olan ülkenin güvenliğini artırarak, ABD’nin dış politika hedeflerini destekleyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Yorum yazabilirsiniz