Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, resmi ziyareti kapsamında Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev ile bir araya geldi.

Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı basın servisinin bildirdiğine göre, Kırgızistan ve Kazakistan arasındaki ikili ve çok taraflı işbirliğine ilişkin güncel konular ve yeni işbirliği alanları tartışıldı.

Tokayev, dar formatta yürütülen ortak müzakerelerin sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tarafların ikili gündemin güncel konularını derinlemesine tartıştıklarını, daha fazla işbirliği için ana yönleri belirlediklerini, bölgesel ve uluslararası yapılar çerçevesinde diyaloğu güçlendirmek için görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı, ülkeler arasında karşılıklı olarak kabul edilebilir çözümler bulmanın imkansız olacağı bir konu olmadığını kaydetti.

Tokayev, “Aksine, ilişkilerimizin herhangi bir yönünün değerlendirilmesine derhal ve yapıcı bir şekilde yaklaşma niyetimizi ifade ettik.” Dedi.

Caparov tarafından temsil edilen Kırgızistan’ın tüm sorunları çözme ve önceden varılan anlaşmaları uygulama eğilimini teyit etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tokayev, Kazakistan’ın ortaklığın ve müttefik ilişkilerinin kapsamlı derinleştirme sürecine sıkı sıkıya bağlı kaldığına dair güvence verdi. Kırgız ve Kazaklardan daha yakın halkların olmadığını özellikle vurguladı.

Caparov, Kazak tarafına sıcak karşılamadan dolayı şükranlarını sundu. Kardeş Kazak halkının desteğinin Kırgızistan için çok önemli olduğunu vurguladı. Yüzyıllardır süregelen halk birliğinin güçlenmeye devam edeceğine olan inancını ifade eden Cumhurbaşkanı, yapıcı bir diyaloğu sürdürmeye hazır olduğunu kaydetti. Kırgızistan’ın her iki halkın yararına Kazakistan ile çok yönlü işbirliğini derinleştirmeyi amaçlayan bir dış politika izlemeye aktif olarak devam edeceğini vurguladı. Caparov, koronavirüs salgını sırasında, Kırgızistan vatandaşlarına, özellikle diğer ülkelerden anavatanlarına dönüşlerinde yardım sağlamak için iki ülke arasında olumlu bir yapıcı işbirliği modelinin geliştiğini sözlerine ekledi.

Devlet başkanı, bugünkü müzakerelerin iki ülkenin devletlerarası ilişkilerini yeni bir gelişme aşamasına çıkaracağına ve Kırgız-Kazak stratejik ve müttefik ilişkilerinin daha da derinleşip genişleyeceğine olan inancını dile getirdi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, resmi ziyareti kapsamında Kazakistan Devlet Başkanı Kassym-Jomart Tokayev ile bir araya geldi.

 

Yorum yazabilirsiniz