Kırmızı Beyazlılar Macaristan Karşısında Mağlubiyete Uğradı

A Milli Futbol Takımı, UEFA Uluslar B Ligi ilk maçında Macaristan karşısında 1-0’lık skorla mağlubiyete uğradı.

03 Eylül 2020 tarihinde Türk Keneşi(Konseyi) üyesi iki ülkenin futbol takımları karşı karşıya geldi. Sivas Yeni 4 Eylül Stadı’nda oynanan maçta, Macaristan dakika 80’de Dominik Szoboszlai’nin golü ile Türkiye karşısında 1-0’lık skorla galibiyete ulaştı. A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş,  UEFA Uluslar B Ligi 3. Grup ilk maçının ardından düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Güneş, takım olarak hem ofansif hem de defansif anlamda iyi oynamadıklarını belirterek, kadrodaki yetenekli oyuncuların tam hazır olmadığını gördüklerini dile getirdi. İfadelerinin devamında, “Takım olarak düşündüğümüz oyunun altında oynadık. Mevcut kadroyu oynatabilirdik ama iki maç üst üste oynayacağız. Genç oyuncuların sezon başında daha erken form tutabileceğini düşündük, bunu kullanmak istedik. Onlar da kendi oyunlarının altında oynadılar.” dedi.

Güneş, Kovid-19, liglerin geç bitmesi, bazı futbolcuların transferlerinin kadro yaparken sıkıntıları artırdığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Hazır Değiliz”

“İki maç üst üste oynayacağız. Bu maçları da hangi oyuncuların ne kadar kaldıracağını bilmiyorum. Bu yüzden farklı oyuncuları oynatmak istedim ama düşündüğümüz gibi oyunumuzu sahaya yansıtamadık. Birkaç oyuncu üzerinden olumsuzluk konuşarak kendimizi sıyıramayız. Rakip bizden daha fazla istekliydi, daha iyiydi. Kıran kırana maç yapmak istiyorduk ama olmadı. Elimizde 3’lü sistemi de şimdi oynadığımız sistemi de uygulamak için yeterli oyuncu var. Bu maçı kaybetmemizin sebebi sistemle alakalı değil. Henüz hazır değiliz. Macaristan grubun en zayıf takımı gibi görünmesine rağmen bu galibiyetle moral buldu. Daha dirençli, daha savaşçıydılar. Sadece sistemle bunu halledemeyiz. Sistem bize sadece yardımcı olur.

Zaten takımı ben yaptığıma göre sorumlusu da benim. Kaybettiğimiz için üzgünüz. Kendi sahamızda kazanmak, iyi başlamak istiyorduk. Buradaki oyuncularımızın bir çoğunu hazırlık maçlarında göremedik. Bizim oyuncularımız yetenekli, karakterli. Bugün beklenen oyunu oynayamamak onların kötü futbolcu olduklarını göstermez.

“BUGÜN ÇOK KOLAY TOP KAYIPLARI YAPTIK”

Caydırıcılığı da etkili olarak kullandı. Özellikle ataklarımız sert müdahaleyle durduruldu. Bunların bazılarına faul çalındı, bazılarına çalınmadı. Zaten pas yüzdemiz ve topa sahip olmamız düşükken bu atakların kesilmesi de bizi olumsuz etkiledi. Rakip de aldığı toptan sonra sahayı iyi kullanarak yön değiştirerek oldukça fazla pozisyon üretti. Bizim oyunumuzu bozdular, kendi oyunlarını rahat oynadılar. Bunları yenmek için daha hızlı oynamak lazım. Top kayıpları yapmamak lazım. Bugün çok kolay top kayıpları yaptık. Rakibe baskı yapıp top kazanamadık.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazabilirsiniz