Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Girne Amerikan Üniversitesinde düzenlenen “Ombudsmanlık ve Gençliğin Hak Arama Kültürü” konulu sempozyuma katıldı.

Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un da katıldığı sempozyumda bir konuşma yapan Tatar, KKTC’deki ombudsmanlık kurumunun çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Tatar, Kıbrıs sorununa da vurgulayarak, “Bizim yeni siyasetimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin de tam desteği ile Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki ayrı egemen eşit devletin iş birliği ile bir antlaşma olabileceği yönündedir. Yeni siyasetimiz, hakkın hukukun siyasetidir. 60 yıldan sonra iki devletin bir araya gelmesi mümkün olamayacak.” ifadelerini kullandı.

“Direnmeye Devam Edeceğiz”

Kıbrıs Türk halkına yıllardır çeşitli müzakerelerde federal bir antlaşma için baskılar yapıldığını ifade eden Tatar, buna rağmen hiçbir zaman diz çökmediklerini, her zaman bağımsız özgür ve onurlu bir yaşamı seçtiklerinin altını çizdi.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının meşru hak ve hukukunu, ana vatan Türkiye’nin desteğiyle her daim koruyacağını belirtti.

Kıbrıs Türkü’nün egemen eşit iki devletin iş birliğini öngören yeni siyasetinin kök saldığını söyleyen Tatar, “Direnmeye devam edeceğiz.” dedi.

Yorum yazabilirsiniz