Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) olağanüstü zirvesindeki sözlerine tepki gösterdi.

Kazakistan gündemiyle toplanan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) olağanüstü zirvesinde konuşan Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko “Özbekistan her şeyden önce Kazakistan’daki olaylardan ders almalı” demiş, “dış güçlerin” Özbekistan’da da Kazakistan benzeri “istikrarsızlıklar” yaratabileceğini ifade etmişti.

Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevkett Mirziyoyev, Lukaşenko’ya isim vermeden cevap verdi.

Geçen gün bazı devletlerin liderleri tarafından Özbekistan’ın Kazakistan’da yaşananlardan ders alması gerektiğine dair asılsız açıklamalar yapıldı” diyerek Lukaşenko’ya atıfta bulunan Mirziyoyev, “Bölgedeki durumu, güvenliğine yönelik tüm zorlukları ve tehditleri yakından takip ediyoruz. Herhangi bir tehdide uygun şekilde yanıt vermek için gerekli tüm potansiyele ve güce sahibiz” şeklinde konuştu.

Yorum yazabilirsiniz