Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK) Başkanı Növber Ferit Vechi’yi kabul etti.

Tatar, TMK’nin önemli bir görevi olduğunu belirterek, Rum tarafının kendi vatandaşlarına “TMK’ye başvuru yapmayın” şeklinde baskı uygulamasının doğru bir davranış olmadığını ifade etti.

Tatar, Maraş’ın, Türkiye’nin de desteğiyle insan haklarına uygun bir şekilde açıldığını ve yapılan düzenlemelerin bütün dünya ile paylaşıldığını söyleyerek, “Biz, başvuru yapıldığı takdirde TMK tarafından değerlendirme yapılacağını ifade ettik. Yüzde 3,5’lik pilot bölgede bulunan malların, başvuru sahiplerine iade edileceği kapsamında Bakanlar Kurulu tarafından karar alınmıştır. Bölge, askeri bölgeden sivil bölgeye dönüştürülmüştür. Bu konuda yapılan çalışmalar da hız kazanacaktır.” şeklinde konuştu.

Maraş açılımının, siyasi olarak önemli bir adım olduğunu kaydeden Tatar, “Maraş açılımını sağlayan bu siyaset, KKTC zemininin önemli bir bacağıdır.” dedi.

Tatar, Vechi’ye çalışmalarında başarılar diledi.

TMK Başkanı Vechi ise TMK’nin çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini belirterek komisyonun yürüttüğü çalışmalarla ilgili Tatar’a bilgi verdi.

Yorum yazabilirsiniz