Türkmenistan’da Ahal vilayetinin yeni idari merkezinin inşaat projesi sürdürülmektedir. Bu dev projede “akıllı” şehir konsepti uygulanıyor.

Sözkonusu dev projenin inşaatı için toplam alanı 1000 hektardan fazla olan bir arsa tahsis edildi. İnşaat iki aşamada gerçekleştiriliyor, ilk aşama yaklaşık 700 hektarlık bir alanı kaplıyor. 258 konut binası, 64 ofis binası ve mühendislik altyapısı ile ilgili 14 bina dahil olmak üzere bu bölgede 336 bina inşa ediliyor.

İlk aşamada idari, kamusal ve sosyal açıdan önemli tesislerin yapımında 60’tan fazla müteahhit yer alıyor. İnşaat sözleşmelerine giren genel müteahhitler arasında, Türkmenistan Sanayici ve Girişimciler Birliği’nin tanınmış inşaat firmaları yer almaktadır.

Şu anda tüm sitelerde inşaat ve montaj çalışmaları devam ediyor. 500’den fazla ekipman birimi ve çeşitli uzmanlık alanlarından 15.000’den fazla inşaatçı yer almaktadır.

İKNCİ ETAPTA 151 TESİS İNŞA EDİLECEK

İkinci etap inşaatı sırasında 126 adet üstün konfora sahip çok katlı konut binaları, 19 adet sosyal ve kamu tesisi ve 6 adet mühendislik altyapı tesisi olmak üzere toplam 151 adet tesisin yapılması planlanmaktadır.

Sözkonusu projelerde akıllı şehir konsepti uygulanmaktadır. Bu kavram, bir dizi kurucu unsuru içerir. Örneğin, “akıllı” evler, bir veri merkezi – birleşik bir veritabanı ve sakinlerin fatura ödemesine, çeşitli bilgiler almasına vb. izin veren evrensel bir şehir uygulaması gibi çalışmalar yapılmaktadır.

Şehir ve yaşam merkezlerinin temizliğin gözetilmesinden bahsetmişken, “akıllı” şehir kavramının uygulanmasının bir parçası olarak, “akıllı” çöp kutuları yerleştirmek için bir program geliştiriliyor.

Ahal vilayetinin yeni yönetim merkezi, hem yeni bir kent kültürü hem de ekoloji açısından rol model olacak.

Böylece, yakın bir zamanda Köpetdağ’ın eteklerinde, rahat yaşam için tüm koşullara sahip modern bir şehir yükselecek.

Yorum yazabilirsiniz