KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ın İlk Durağı Anıtkabir Oldu  

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yeni seçilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ilk ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak ilk resmi ziyaretini Ankara’ya gerçekleştiren KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü ve ilgililerle askeri manga tarafından havaalanında karşılandı.

Türkiye’deki ilk ziyaretini Anıtkabir’e gerçekleştiren Tatar, beraberindeki heyetle Aslanlı Yol’dan Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine yürüdü.

Cumhurbaşkanı Tatar, mozoleye çelenk bırakması ve akabinde saygı duruşunun ardından  Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayarak, özel deftere şunları yazdı:

“Yüce Atatürk, Siz, mazlum milletlere örnek olan büyük bir kurtuluş mücadelesinin dahi komutanı Türk ulusunu esaretten kurtarıp Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran önderimizsiniz. Kıbrıs Türk Halkı Anavatan Türkiye’nin büyük desteği ile kendi özgürlük ve varoluş mücadelesini vermiş, sizin ilkelerinizin ışığında kendi Devleti’ni kurmuştur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak bugün huzurunuza gelme onurunu yaşıyorsam bunun verilmiş olan şanlı bir milli mücadelenin, fedakarlıkların ve çekilen acıların sayesinde olduğunun bilinci içerisindeyim. İçtiğim antta da ifade ettiğim üzere ilkelerinizden ayrılmadan görevimin başında ve halkımın hizmetinde olacağım.

Kıbrıs Türk Halkı’nın egemenliğine, özgürlüğüne, güvenliğine sahip çıkıp savunmayı, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile ilişkilerimizi sürekli geliştirmeyi, halkımızın refah ve mutluluğu için çalışmayı başlıca görev sayıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle manevi huzurunuzda bulunuyor, özgürlük yolundan asla sapmama azim ve kararlılığı içindeki Kıbrıs Türk Halkı adına size halkım ve şahsım adına en derin saygılarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazabilirsiniz