Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kırgızistan Savunma Bakanı Tuğgeneral Taalaybek Omuraliev ile görüşme gerçekleştirdi.

Bakan Akar, resmi temaslarda bulunma için geldiği Bişkek’te Kırgızistan Savunma Bakanlığını ziyaret etti. Bakanlıkta Savunma Bakanı Tuğgeneral Omuraliev tarafından karşılanan Akar için askeri tören düzenlendi.

İki ülke marşlarının askeri bando tarafından çalınmasıyla başlayan törende, Akar, Şeref Mangası’nı “Salam asker” diyerek selamladı.

Törenin ardından Türk bakanlar önce baş başa görüştü, sonrasında heyetler arası görüşmeye başkanlık etti.

“Ata Yurdu Kırgızistan”

Akar görüşmelerin başında, ata yurdu Kırgızistan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Türkiye ve Kırgızistan arasındaki ortak bağlara vurgu yapan Akar, kardeş ülke olarak nitelendirdiği Kırgızistan’ın bağımsızlığının 30’uncu yılını kutladı.

Türkiye’nin geçtiğimiz 30 yıllık süreçte Kırgızistan’ı kalkınması için desteklediğini, bu desteğini bundan sonra da sürdüreceğini vurgulayan Akar, “Kırgızistan’ın siyasi istikrarı ve toplumsal huzuru her zaman bizim önceliğimizdir. Türkiye olarak kardeş Kırgız halkının huzur, istikrar ve refahına yönelik desteğimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Akar, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un Türkiye ziyareti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından birçok alanda iş birliği iradesinin ortaya konulduğunu anımsatarak, “Biz de Cumhurbaşkanlarımızın çizdiği çerçeve doğrultusunda çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Bu Ziyaret bizim İçin Ayrı Bir Önem Taşıyor”

Görüşmelerin başında, Kırgızistan Savunma Bakanı Tuğgeneral Taalaybek Omuraliev de Akar’ı ülkesinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağlara dikkati çeken Omuraliev, “Cumhurbaşkanımızın Türkiye ziyaretinin ardından sizin ülkemize gerçekleştirdiğiniz bu ziyaret bizim için ayrı bir anlam, önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Görüşmelerde ikili askeri, güvenlik ve savunma sanayi konularının yanı sıra FETÖ ile mücadelede iş birliğinin ele alındığı bildirildi.

Sönmez Ateş Anıtı’na çelenk koydu

Ziyaretinin ardından Akar, Zafer Meydanı’na geçti. Burada saygı duruşunda bulunan Akar, İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Kırgızları anmak için yapılan Sönmez Ateş Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu sırasında Kırgız askerlerince saygı atışı da yapıldı. Akar’a törende Kırgızistan Savunma Bakanı Tuğgeneral Taalaybek Omuraliev de eşlik etti.

Yorum yazabilirsiniz