MSB: Ermenistan Derhal Saldırılarını Durdurmalı

Millî Savunma Bakanlığı (MSB) , Azerbaycan ve işgalci Ermenistan arasındaki çatışmalara ilişkin basın bilgilendirmesi yaptı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında video şeklinde hazırlanan bilgilendirme basın mensuplarıyla paylaşıldı.
Milli Savunma Bakanlığından yapılan 4 Ekim 2020 tarihindeki bilgilendirmede, şu ifadelere yer verildi:
“ERMENİSTAN İŞGAL ETTİĞİ AZERBAYCAN TOPRAKLARINI DERHAL TERK ETMELİDİR’’
“Azerbaycan topraklarının %20’sini işgal eden Ermenistan 12 Temmuz ve 21 Eylül’de Tovuz’daki saldırıların ardından, 27 Eylül’de tüm dünyanın gözü önünde ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan mevzilerini ve yerleşim yerlerini ağır silahlarla yoğun ateş altına almıştır.
Çocuk, kadın, yaşlı demeden Hocalı’da katliam yapan Ermenistan 30 yıl önce nasılsa bugün de aynı şekilde bölgede barış ve huzurun tesisine engel olmaktadır. Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz. Ermenistan derhal saldırılarını durdurmalı, Yurt dışından getirdiği paralı askerleri, teröristleri geri göndermeli ve işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmelidir.”
Masum sivilleri hedef alan Ermeni Teröristlerle işbirliği yapan PKK-YPG’li teröristler, derhâl bölgeyi terk etmelidir. Aksi takdirde her zaman olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır.

“ERMENİSTAN İDDİALARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Ermenistan’ın kendisine karşı Türk uçakları ile İHA/SİHA’larının kullanıldığına dair hiçbir kanıta dayanmayan mesnetsiz iddiaların gerçeği yansıtmadığı birkez daha vurgulanarak: “Nitekim bu iddialar kendi destekçileri hariç kimse tarafından ciddiye alınmamıştır. Bunun yanında Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri; kendi başına zaferi elde edebilecek imkan ve kabiliyete, işgal altındaki öz topraklarını kurtaracak azim ve kararlılığa sahip olduğunu geçtiğimiz günlerde tüm dünyaya göstermiştir.
Tüm imkânlarımızla, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını kullanan, kendi öz topraklarını geri kazanma mücadelesi veren Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da yanında olacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz.
Ermenistan’ın saldırılarında şehit olan Azerbaycan Türkü kardeşlerimize Allah’tan rahmet, tüm Azerbaycan halkına başsağlığı dileriz.” ifadeleri kullanıldı.

Yorum yazabilirsiniz