Azerbaycan’ın edebiyat güneşi Nizami Gencevi, doğumunun 880. yıl dönümü vesilesiyle İstanbul’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı.

TÜRKSOY, Azerbaycan’ın İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul Sarıyer Belediyesi ve “Harı Bülbül” Azerbaycan Vizyon Tiyatrosu iş birliğinde Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde dahi şair ve düşünür Nizami Gencevi’ye ithafen resim sergisi ve tiyatro gösterimi gerçekleştirildi.

Etkinlikte açılış konuşması yapan TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Türk Dünyası kültürel hazinesine eşsiz katkılar sunan görkemli şahsiyetleri genç nesillere tanıtma şiarıyla çalışmalarına yılmadan devam eden TÜRKSOY’un, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 2021 yılının “Nizami Gencevi’yi Anma Yılı” olarak ilan edilmesinin ardından çalışmalarına başlamış ve Azerbaycan dışında Nizami’ye ithafen ilk anma etkinliğini Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov’un katılımlarıyla Ankara’da düzenlediğini aktardı.

“Nizami; Hamse’nin ilk yazarı olarak dünyada ün kazanan ve eserleri sayesinde, ismi sadece Azerbaycan ve Türk edebiyatını değil, bütün dünya edebî coğrafyasını kuşatmış ve etkilemiş büyük bir şairdir. Onun eserleri kitap sanatının, minyatür ressamlığının, ince ve dekoratif uygulamalı sanatın çeşitli türlerinin gelişimine eşsiz katkılar sunmuş; müzik, sinema, tiyatro, bale ve resim alanlarında da geniş yansımasını bulmuştur.” diyen Çakıcı, Nizami’yi tüm dünyada ismine yakışır bir şekilde tanıtmak amacıyla TÜRKSOY tarafından hazırlanan ve İngilizce olarak yayımlanan “Nizami Gencevi’yi Okumak” adlı sanat albümünü Bakü’de, Bişkek’te, Nursultan’da ve bir hafta önce ise Viyana’da yapılan etkinliklerle sanatseverlerin beğenisine sunduklarını kaydetti.

Nizami’nin eserlerinden ilham alınarak yapılan resim eserlerinden oluşan ve sanatseverlerin beğenisine sundukları sergideki resim eserlerinin çoğunun, beş gün önce doğumunun yüzüncü yılını kutladığımız dünyaca ünlü Azerbaycanlı ressam Mikayıl Abdullayev’in Nizami Gencevi eserlerine ithaf ettiği çalışmalardan oluştuğunu kaydetti.

Etkinlikte konuşan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu Nermine Mustafayeva, Azerbaycan’ın dahi şairi Nizami Gencevi’nin yüzyıllar önce yazdığı ve dünya genelinde üne kavuşturan eserlerinin ele aldığı konular bakımından günümüzde de güncelliğini koruduğunu ve insanlığa önemli mesajlar verdiğini dile getirdi. Nizami gibi görkemli şahsiyetleri genç nesillere tanıtmak için herkese görev düştüğüne dikkati çeken Nermine Mustafayeva, “Harı Bülbül” Azerbaycan Vizyon Tiyatrosu’nun Nizami Gencevi’nin “Kerpiçkesen” eserini tiyatro oyunu olarak ilk kez sergileyeceklerini kaydetti.

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun ise,  Nizami Gencevi’nin önemine değinerek, Azerbaycan ve Türkiye kültür ve sanatını biraraya getiren etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TÜRKSOY 2020 yılı “Harı Bülbül” Basın Ödülü Sahiplerine Kavuştu

Etkinlik kapsamında TÜRKSOY’un 2020 yılı “Harı Bülbül” Basın Ödülleri’ni almaya hak kazanan Türkiye basın temsilcilerine de ödülleri takdim edildi. 2009 yılından bu yana Türk halklarının kültür ve sanat alanındaki haberlerinin duyurulmasında katkı sağlayan basın çalışanlarına  verilen TÜRKSOY Basın Ödülü, 2020 yılı için bir değişikliğe giderek, 30 yıl ermeni işgali altında kalan kadim Azerbaycan topraklarının azatlığı uğrunda 44 günlük Vatan Muharebesi süresince yaşanan hadiseleri ve Karabağ gerçeklerini dünya kamuoyuna ulaştıran Türk Dünyası basın mensuplarına vermeyi kararlaştırmış ve bu kapsamda 7 ülkeden 36 basın temsilcisi bu ödüle layık  görülmüştü.

Bu yıl Eylül ayında Bakü’de yapılan takdim töreniyle 17 basın mensubuna TÜRKSOY 2020 yılı “Harı Bülbül” Basın Ödülü takdim edilmiş, bu törene katılamayan ödül sahiplerine ise ülkelerinde ödülleri teslim edilmişti. Yapılan etkinlikle Azerbaycan’ın haklı davasını ve Karabağ gerçeklerini dünya kamuoyuna ulaştıran HaberTÜRK Dış Haberler Müdürü Çetiner Çetin, NTV Haber Sunucusu Osman Girgin (Haber Global Eski Muhabiri), Sabah Gazetesi Foto Muhabiri Uğur Yıldırım ve TV 100 Muhabiri Ali Burak Ersemiz’e TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı tarafından 2020 TÜRKSOY “Harı Bülbül” Basın Ödülleri takdim edildi.

Kerpişkesen Adamın Hikayesi Sahnelendi

Sergi açılışı ve basın ödülü takdiminin ardından Nizami Gencevi’nin Hamse’sinde yer alan “Sırlar Hazinesi” eserinden “Kerpişkesen Adamın Hikayesi” oyununun prömiyeri yapıldı.  “Harı Bülbül” Azerbaycan Vizyon Tiyatrosu tarafından hazırlanan oyun ilk kez Türkiyeli sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Yorum yazabilirsiniz