TÜRKSOY ve Azerbaycan Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçiliği iş birliğiyle Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da TÜRKSOY tarafından hazırlanan “Nizami Gencevi’yi Okumak” sanat albümü tanıtımı ve resim sergisi düzenlendi.

Belgrad Belediye Binası’nda düzenlenen sergi ve kitap tanıtımı etkinliğinin açılış konuşmaları TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Azerbaycan’ın Belgrad Büyükelçisi Kamil Hasıyev, Sırbistan Kültür Bakanı Yardımcısı Stanko Blagoeviç, Türkiye Kültür  Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan tarafından gerçekleştirildi.

Düsen Kaseinov konuşmasında, “Nizami; dünyada ün kazanan ve eserleri sayesinde, ismi sadece Azerbaycan ve Türk edebiyatını değil, bütün dünya edebî coğrafyasını kuşatmış ve etkilemiş bir şairdir. Şiir sanatını en iyi şekilde temsil eden, zengin sözlü halk edebiyatı geleneklerini içeren benzersiz eserleriyle, edebiyat ve sanatın inkişafını etkilemiş; eserleri kitap sanatının, minyatür ressamlığının, ince ve dekoratif uygulamalı sanatın çeşitli türlerinin gelişimine büyük ve faydalı katkılar sunmuş; müzik, sinema, tiyatro, bale ve resim alanlarında da geniş yansımasını bulmuştur.” dedi.

“Nizami Gencevi’yi Okumak” sanat albümünün tanıtımını da yapan Kaseinov, ayrıca bugün Belgrad Belediye Binası’nda sergiledikleri resim eserlerinin, Türk Dünyası ünlü ressamlarının Nizami Gencevi eserlerinden ilham alarak yarattıkları çalışmalardan oluştuğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri birlikte kitabın kurdelesi kesti. Düsen Kaseinov, Azerbaycan’ın Belgrad Büyükelçisi Kamil Hasıyev ve Sırbistan Kültür Bakanı Yardımcısı Stanko Blagoeviç’e Teşkilatın hazırladığı Nizami tabaklarını hediye etti.

Daha sonra Türk Dünyası sanatçıları tarafından Nizami Genevi’nin eserlerine bestelenmiş müzik eserlerinin icra edildiği konser programı sunuldu.

Etkinliğin sonunda günün anısına plaket taktimi gerçekleştirildi.

KAYNAK:https://www.turksoy.org/tr

Yorum yazabilirsiniz