Bursa’da Özbekistan’ın Fahri Konsolosluğu açıldı.

Konsolosluk binasının açılışında konuşan Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Alişer Ağzamhocayev, 1 yıl önce Bursa’da fahri konsolosluklarının hizmete girdiğini söyledi.

Törende, Büyükelçi Ağzamhocayev, konsolosluğa atanan Ali Baklan’a belgesini takdim etti.

Bursa Valisi Yakup Canbolat ise Türkiye ve Özbekistan’ın, ortak bir dil, tarih ve benzer kültür ile geleneklere dayanan kardeş ve dost iki ülke olduğunu belirtti.

“Özbekistan İle Türkiye Arasındaki İş Birliği Çok Yönlü Gelişmiştir”

Canbolat, Özbekistan’ın bağımsızlığını ilk olarak Türkiye’nin tanımasının da bu kardeşliğin yüksek bir göstergesi olduğunu ifade ederek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“30 yıldır Özbekistan ile Türkiye arasındaki iş birliği çok yönlü geliştirilerek ikili ilişkilerin enerjisi ciddi anlamda yükselmiştir. Karşılıklı atılan önemli adımlarla da bu enerji, geliştirilebilir bir sinerjiye dönüşmüştür. Özellikle 2016 yılında canlanan ikili ilişkiler, şimdilerde iki kardeş ülkeyi stratejik ortak haline getirmiştir. Bunun neticesi olarak Türkiye ile birlikte gerçekleştirilmekte olan yatırım projelerinin toplam değeri 2020 yılında 500 milyon doları geçmiştir.”

Özbekistan’ın Türkiye’deki ilk fahri konsolosluğunun Bursa’da açılıyor olmasını iki ülke için şans olarak gördüğünü aktaran Canbolat, ekonomik ve kültürel işbirlikleri konusunda ciddi adımlar atılmasına ihtiyaç olduğunu ifadelerine ekledi.

Özbekistan Bursa Fahri Konsolosu Ali Baklan da güçlü kardeşliğin bağlarına sahip olan Özbekistan ve Türkiye arasındaki ilişkileri pekiştirecek çalışmaları ilk günkü heyecanlarıyla sürdürdüklerinin altını çizdi.

TBMM Türkiye-Özbekistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten ise yaklaşık 4 yıldır her iki ülkenin cumhurbaşkanlarının vizyoner önderliği ile iyi noktalara gittiklerini vurguladı. Mesten ayrıca, Özbekistan’ın bağımsızlığının 30’uncu yılını kutladı.

Açılışın ardından davetlilere geleneksel Özbek pilavı ile aşure ikram edildi.

Yorum yazabilirsiniz