Özbekistan Yatırım ve Karşılıklı Ticaret Bakanlığı basın servisi, Özbekistan ve Türkmenistan’ın karşılıklı ticaret hacmini yakın gelecekte 1 milyar dolara çıkarmayı planladıklarını bildirdi.

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Berdimuhamedov öncülüğündeki heyet, Özbekistan’da resmi temaslarda bulundu. Türkmen heyeti, Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Yatırım ve Dış Ticaret Bakanı Sardor Umurzakov ile bir araya geldi.

Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmeye iki ülkenin önemli bakanlıkları, departmanları, sanayi kurumları, ticaret ve sanayi odaları başkanları da katıldı.

Görüşmede, yatırım, sanayi, ticaret ve ekonomi, ulaştırma ve lojistik, kültür ve insani alanların yanı sıra su kullanımı, bölgeler arası işbirliği ve gıda alanlarında ikili işbirliğinin mevcut durumu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Daha önce varılan anlaşmaların uygulanma süreci kapsamlı bir şekilde gözden geçirildi ve gelecek vaat eden alanlarda işbirliğini daha da derinleştirme olanakları araştırıldı.

Taraflar, ikili ticaretin gelişmesinde önemli ilerleme kaydettiler: örneğin, son 4 yılda iki ülke arasındaki ticaret 5 kat arttı ve 2021’de yüzde 65 artarak yaklaşık 880 milyon dolar oldu. Yakın gelecekte karşılıklı ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmak için mevcut ticaret sözleşmelerinin uygulanmasını teşvik etmek ve iki ülkenin girişimcileri ve üreticileri arasında ortaklıklar kurmak için ortak çalışmayı yoğunlaştırmaya karşılıklı olarak hazır olunduğu ifade edildi.

Görüşmede endüstriyel işbirliğini geliştirmeye yönelik ek teşvikler görüşüldü. Taraflar, belirli sektörlerde bu yönde elde edilen başarıyı vurguladılar ve iki devletin topraklarında yüksek teknolojili endüstri işletmeleri kurma ve birbirine bağlı zincirleri oluşturmaya yönelik ortak projelerin uygulanması için yeni teklifler geliştirmeye karşılıklı ilgi gösterdiler.

Toplantı sonucunda, iki ülkenin ticari kuruluşları arasında tarım, elektrik mühendisliği, kimya sanayi ve yapı malzemeleri üretimi alanlarında bir dizi yatırım ve ihracat anlaşması imzalandı.

KAYNAK: https://www.ritmeurasia.org/

Yorum yazabilirsiniz