Rumlar Tarafından Katledilen 14 Çocuk 46 Yıl Sonra Toprağa Verildi   

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), Rumlar tarafından katledilen 14 Kıbrıslı Türk 46 yıl sonra Muratağa Sandallar Şehitliği’ne defnedildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, terör örgütü EOKA-B’nin Muratağa ve Sandallar köylerinde 14 Ağustos 1974’te, vahşice öldürerek katliam çukuruna attığı yedisi kız, yedisi erkek 14 çocuğun, 46 yıl sonra DNA testleri sonucunda kimlikleri tespit edildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner ve birçok siyasi ve askeri ismin katıldığı cenaze töreninde, yedisi kız, yedisi erkek 14 çocuk resmi törenle Muratağa Sandallar Şehitliği’nde toprağa verildi.

“ÇOK KAYIPLARIMIZ VAR”

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, cenaze töreninin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Tatar, EOKA terör örgütü ve birtakım Rum militanların 1974 öncesi Kıbrıs Türk halkına katliamlar yaptığını ifade ederek,  “Çok kayıplarımız var. İnsanları evlerinden aldılar götürdüler, otobüslerden aldılar götürdüler ve insanları katlettiler. Muratağa-Sandallar’da yıllar sonra ulaşılan 14 yavrumuzu, çocuğumuzu devlet töreniyle defnetmiş bulunuyoruz. Kendileri için Allah’tan rahmet, ailelerine için başsağlığı diliyorum. Bugün burada anneler babalar ağlıyor, 46 yıldır ağlıyorlar. Biz de onların yanındayız.” şeklinde konuştu.

Yorum yazabilirsiniz