Türk Dışişlerinden Yunanistan’a Sert Uyarı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Ayasofya Camisi’nin ibadete açılmasının ardından Yunanistan’da Türk bayrağının yakılması gibi gerçekleşen provokatif eylemlere sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Yunanistan’ın, Ayasofya Camisi’nin ibadete açılmasına tepki gösterme bahanesiyle İslam’a ve Türkiye’ye karşı düşmanlığını bir kez daha ortaya koyduğunu kaydederek, “Yunan Hükumetinin ve Parlamento üyelerinin hasmane beyanatlarla halkı kışkırtmalarını ve şanlı bayrağımızın Selanik’te yakılmasına alenen izin verilmesini şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Açıklamanın devamında Aksoy, “Ayasofya’da yeniden secdeyi içlerine sindiremeyen Avrupa’nın şımarık çocukları yine hezeyana kapılmıştır. Tarihten gereken dersi almamış bu ırkçı kafaların, şanlı Bayrağımıza saygısızlık yapanların Ege’deki akıbetini iyi hatırlamaları gerekir.” şeklinde ekledi.

“YUNANİSTAN BİZANS RÜYASINDAN UYANMALI”

Sözcü Aksoy, Yunanistan’ın 567 yıldır uyanamadığı Bizans rüyasından artık uyanmalı ve bunun ezikliğinden kurtulması gerektiğini belirterek, “Ülkesindeki Müslüman Türk Azınlığa yönelik baskıları AİHM kararlarıyla tescil edilen, topraklarındaki tarihi camilerin yıkılmasına göz yuman, başkentinde cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi Yunanistan’dır. Milli egemenliğini kullanma konusunda hiçbir ülke Türkiye’ye ders veremez.” diye tepkisini ifade etti.

“AYASOFYA, SONSUZA KADAR TÜRKİYE’NİN”

“Türk milletinin iradesi doğrultusunda ibadete açılan Ayasofya-ı Kebir Camii-i Şerifi, topraklarımızdaki diğer kültür varlıklarımız gibi Türkiye’ye ait olup, sonsuza kadar mülkiyetimizde ve korumamızda olacaktır.

Ayasofya Camisi’nin ibadete açılması, 1972 UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’nin gereklerine de ruhuna da uygundur. Türkiye’nin tüm dini hak ve özgürlüklere bağlılığı ve hoşgörü geleneği doğrultusunda, tüm dinlere kucak açan barış dini İslam’ın mabedi Ayasofya-ı Kebir Camii-i Şerifi, bundan sonra da herkese açık olmaya devam edecektir.”

Yorum yazabilirsiniz