Türk Konseyi’nden Siber Güvenlik Zirvesi

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi/Keneşi) üye ve gözlemci ülkeleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde siber güvenlik önlemleri üzerine görüştü.

Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Gismat Gözalov, toplantının açılış konuşmasını yaparak, enformasyon ve iletişim teknolojilerinin eğitim, ticaret, güvenlik ve sosyal hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğine değindi.

Gözalov, gelişmiş teknolojilerin insan hayatını kolaylaştırdığını, salgının dijital dönüşümü daha da hızlandırdığını ve hem devletlerin hem de halkların dijital hizmetlere bağımlılığını arttırdığını söyledi. Konuşmasının devamında, salgının hükümetleri, şirketleri ve kurumları yeni çalışma yöntemleri bulmaya zorladığına dikkati çekerek, virüsün ortaya çıkmasından sonra siber saldırı sayılarında önemli artış olduğunu ifadelerine ekledi.

Sekreter Yardımcısı Gözalov, söz konusu saldırıların en çok sağlık sektörünü hedef aldığını, Türk Konseyi ülkelerinin de diğer bütün devletler gibi dijital altyapılarını daha da geliştirmeleri gerektiğini belirterek, siber güvenlik konusunda üye ve gözlemci devletlerin sadece salgının devam ettiği sürede değil, gelecekte de ortak hareket etmelerinin önemine bir kez daha vurguladı.

Üye Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye ile gözlemci üye Macaristan’dan temsilcilerin katıldığı video konferansa Kovid-19 salgını kapsamında siber güvenlik alanında alınan tedbirler konuşulurken tecrübe paylaşımı gerçekleştirildi. Ayrıca kurulan “Ülkelerin Bilgisayar Acil Müdahale Ekipleri” arasında iş birliği, siber suçla mücadele ve konsey üyeleri ile gözlemcilerinin topraklarında faaliyet gösteren siber suçlulara karşı koordineli eylem konuları ele alındı.

Yorum yazabilirsiniz