Azerbaycan Milli Meclisi, iki ülke arasında imzalanan “Azerbaycan ile Türkiye Arasında Mesleki Eğitim Alanında İşbirliği Protokolü”nü onaylandı.

Türkiye’nin başkenti Ankara’da, 19 Şubat 2021’de gerçekleştirilen Türkiye-Azerbaycan 9. Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı’nda iki ülkenin eğitim bakanlarınca imzalanan protokole göre, Azerbaycan’da Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının desteğiyle iki yeni meslek okulu kurulacak.

Binaları, tesisleri ve diğer maddi varlıkları Azerbaycan tarafına ait olacak ve Türk tarafı ile ortak yönetilecek olan Meslek okullarının sınıf, öğrenci, imalathane ve laboratuvar sayıları, müfredat, öğretim materyalleri, haftalık ders çizelgeleri gibi ayrıntıları Türkiye’deki mesleki eğitim deneyimine dayalı olarak ve tarafların karşılıklı mutabakatıyla kararlaştırılacak.

“Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi veya Mesleki Eğitim Merkezi” olarak açılaması planlanan okullarının öğrenci kabul etme kriterleri ortak makamlarca belirlenecek olup, okullar, Azerbaycan ulusal mevzuatına göre tüzel kişilik olarak tescil edilecek.

Bu okullardan mezun olacak öğrencilere hem Türkiye hem Azerbaycan diploması verilecek. Okullarda görev yapacak Türkiyeli personelin maaşı Türkiye, Azerbaycanlı personelin maaşı ise Azerbaycan tarafından karşılanacak.

Yorum yazabilirsiniz