Türkiye İle Macaristan, Ekonomik İş Birliğinde Büyük Bir Adım Attı

Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 7’nci Dönem Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’nun eş başkanlığında gerçekleştirildi.

Bakan Varank, toplantının ardından yaptığı konuşmada, iki ülkenin iş birliği sayesinde, 2001’de 356 milyon dolar olan ticaret hacmini 7 kattan fazla artırarak 2,6 milyar dolar noktasına taşıdıklarını ifade ederek, “Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Sayın Viktor Orban’ın ülkelerimiz için koyduğu 6 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşacağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.

MACARİSTAN İLE TÜRKİYE, GÜÇLÜ BİR ORTAKLIĞA SAHİP

İki ülkenin ulaştırma, yenilenebilir enerji, müteahhitlik, dijital uygulamalar, tarım, makine, turizm ve sağlık gibi birçok alanda iş birliği potansiyelini vurgulayan Bakan Varank, Türkiye’nin yalnızca ekonomik ve ticari olarak değil, siyasi düzlemde de Macaristan ile güçlü bir ortaklığa sahip olduğunu belirtti.

Bakan Varank, uluslararası arenada Türkiye’yi haksız olarak yaptırımlarla tehdit edenlere karşı Macaristan’ın her zaman Türkiye’yi savunduğunu ifade ederek,  “Türkiye, bölgede yaptıklarıyla gerilimden değil barıştan yana olduğunu, tek taraflı adımları değil iş birliğini tercih ettiğini her seferinde göstermiştir ama Türkiye’nin dostluk eli her defasında havada bırakılmıştır. Türkiye’yi dışlayıcı tavrını sürdüren kimi Avrupa Birliği (AB) liderlerinin, Türkiye düşmanlığını İslam düşmanlığına çevirdiğini üzülerek izliyoruz. Yaptırım ve tehdit dili, problemleri çözmek yerine daha da derinleştirecektir. Türkiye olarak, AB ülkelerinin, Birliğin geleceğini bu adaletsiz tavra feda etmeyeceğine inanıyoruz.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ BİR LİMAN OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERECEĞİZ”

Türkiye olarak, Kovid-19 (koronavirüs) sürecini bir fırsat olarak gördüklerini ve küresel değer zincirlerine daha fazla entegre olmak için kapsamlı çalışmalar yaptıklarını belirten Varank, şunları söyledi:

“18 yılda yapmış olduğumuz reformlarla Türkiye, tüm dünyadan yatırımlar için bir cazibe merkezi haline geldi. Bu süreçte ülkemize 220 milyar dolar değerinde doğrudan yatırım gelmesi bunun en önemli göstergelerinden biri. Atacağımız adımlarla bunu daha da ileriye taşıma noktasında kararlıyız. Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde, ekonomi, hukuk ve demokrasi alanında hayata geçecek geniş zeminli bir reform paketi için çalışmalarımız sürüyor. Yatırım ortamını iyileştirmek için kamu ve özel sektördeki paydaşlarımızla ortak hareket ediyoruz. Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulundaki (YOİKK) çalışmalarımızla, şeffaf ve daha öngörülebilir bir yatırım ortamı sunarak, Türkiye’nin güvenli liman olduğunu bir kez daha tüm dünyaya göstermekte kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

“GELİN TÜRK MİSAFİRPERVERLİĞİYLE TANIŞIN”

Bakan Varank, “Türkiye’ye güvenip yatırım yapanların beklediğinden daha fazlasını kazanacağı yeni bir döneme girildiğini. Bizim için yabancı yatırımcı yoktur, müteşebbis vardır. Gelin, Türk misafirperverliğiyle tanışın, Türkiye’ye yatırım yapın.” çağrısında bulundu.

İki ülkenin son yıllarda ekonomik ve ticari ilişkilerinin ivme kazandığına dikkati çeken Varank, özel sektör ve kamu düzeyinde birçok etkinlikte bir araya gelen ülkelerin, yakın süreçte, medikal sektöründe faaliyet gösteren iki Macar firmanın Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldığını ve daha önce Polonya ve Romanya’da önemli işlere imza atan Türk firmalarının Macar hükümetinin Yeşil Otobüs Projesi ile ilgilendiğini açıkladı. Varank, Macaristan’da önemli projeleri hayata geçiren Türk firmaları olduğunu hatırlatarak, cam sektöründe çalışan bir Türk firmasının da bu ülkede yatırım yapmayı planladığını söyledi.

“TÜRKİYE VE MACARİSTAN POTANSİYELİNİN FARKINDA”

Varank, Türkiye ve Macaristan’ın potansiyelinin farkında olarak, iş birliklerini güçlendirmeye devam edeceklerini, 7’nci Dönem KEK Protokolü’nün de bu iş birliğine büyük bir ivme kazandırabileceğini söyleyerek, “Protokolde, sanayi, yenilikçilik ve teknoloji alanındaki maddelerin yanında, ikili ticari ilişkiler, karşılıklı yatırımlar, müteahhitlik hizmetleri, üçüncü ülkelerde ve özel sektörler arasında iş birliği, sürdürülebilir tedarik zincirleri, AB Yeşil Mutabakatı, kültür, turizm, enerji, tarım, ulaştırma, çevre ve şehircilik alanındaki iş birlikleri gibi pek çok farklı alanda son derece somut ve yapıcı kararlar yer alıyor. Eminim ki toplantımız ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmede tarihi bir adım olacak.” şeklinde değerlendirdi.

Varank, Türk şirketlerin karayolu taşımacılığında Macaristan’da karşılaştığı kota sorununa ilişkin, “Macaristan, 36 bin olan toplam transit kotasını 2021 için 110 bine çıkartacağını bildirdi. Hem ikili hem de diğer AB ülkeleriyle olan ticaretimiz artık çok daha kolay gerçekleşecek.” müjdesini de verdi.

“MACARİSTAN-TÜRKİYE EKONOMİSİNİN GELİŞMESİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Szijjarto da tüm dünyaya etkisini gösteren Kovid-19 salgınının yeni bir ticari dönemi oluşturduğunu ve bu ekonomik dönemde uluslararası iş birliklerinin önem kazandığını belirtti.

Macaristan’ın dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisiyle ilişkilerini yakın tutmak istediğini belirten Szijjarto, Türkiye’nin hedeflerine dikkati çekti. Szijjarto, “Dünyanın en büyük 10 ekonomisiyle temasımızı sürdürmemiz önemli. Türkiye de dünyanın en büyük 10 ekonomisi olma arzusunda ve AB’nin komşusu en büyük ekonomilerden birisini oluşturuyor. Biz de Macaristan-Türkiye ekonomisinin gelişmesini yakından takip ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Dünyada yaşanan ekonomik sorunlara rağmen Türkiye-Macaristan arasındaki ticaretin etkilenmediğini vurgulayan Szijjarto, “İstatistikler ticari hacimde 3 milyar doları aşacağımızı gösteriyor.” açıklamasını yaptı.

“TÜRKİYE İLE AB ARASINDA EN DERİN VE EN KAPSAMLI İLİŞKİLERİN GELİŞMESİNİ İSTİYORUZ”

“Macar firmalara yönelik, dış piyasa destek programları çerçevesinde biz de yurt dışı yatırımları için destek veriyoruz. Yine bu dönem 4 Macar firma Türk piyasasında yer almak istiyor. Macaristan olarak, AB ve Türkiye arasında en derin ve en kapsamlı şekilde ilişkilerin gelişmesini arzu ediyoruz. AB ve Türkiye arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması’nın da güncellenerek modern hale getirilmesini destekliyoruz.” dedi.

Bakanlar Varank ile Szijjarto, konuşmaların ardından Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde Türkiye-Macaristan 7’nci KEK Protokolü’nü imzaladı.

Yorum yazabilirsiniz