“Yed-i Velayet, 7 Vilayet” temasıyla 9. Uluslararası Kısa Film Festivali çerçevesinde düzenlenecek yarışmada kadim medeniyetimizin 7 Türk şahsiyetinin hayatlarından, kıssalarından, eserlerinden, öğütlerinden günümüz karşılığı ya da dönemlerini konu alarak kurgulanmış kısa film senaryoları yarışacak.

Kurmaca dalındaki senaryoların katılacağı ve Azerbaycan’dan Hüseyin Cavid, Kazakistan’dan Ahmet Baytursun, Kırgızistan’dan Cengiz Aytmatov ve Toktobolot Abdumomunov, Özbekistan’dan Abdulhamid Süleyman Çolpan, Türkiye’den Süleyman Çelebi ve Türkmenistan’dan Mahtumkulu Firaki’ye ilişkin eserlerin yer alacağı senaryo yarışmasında, her bir Türk büyüğü için bir birinci seçilecek şekilde 7 en iyi senaryo ödüllendirilecektir. Birinci olacak eserlere 3000 Tl para ödülü verilecek ve film haline getirilecektir.

Edebiyattan sinemaya Türk Dünyası şahsiyetlerini konu alacak, farklı dillerde ve farklı ülkelerden gelen başvuruların da kabul edileceği Kısa Film Senaryo Yarışması’na www.7kisafilm.com ve www.7shortfilms.com internet adreslerinden 1 Mayıs 2022 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.

Yorum yazabilirsiniz