Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping’in davetlisi olarak, Çin ile Orta Asya ülkeleri arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen çevrimiçi zirveye katıldı.

Ayrıca, üst düzey toplantıya Orta Asya bölgesinin diğer devlet başkanları – Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kasım-Comart Tokayev, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ve Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev katıldı.

Zirvede konuşan Türkmen Lider, Çin-Orta münasebetleri başta olmak üzere enerji, ulaştırma ve koronavirüs ile mücadeleye ilişkin pekçok konu hakkında görüşlerini belirtti.

Devlet Başkanı, Çin ile Orta Asya’nı tarihi İoek Yolu’ndan gelen bağların bağlaştırdığını kaydederek, Türkmenistan ile Çin arasındaki münasebetlerin enerji alanında da geliştiğini kaydetti. 2009 yılında devereye alınan, Kazakistan ve Özbekistan topraklarından geçen Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattı bunun baiz örneği olduğunu belirten Türkmen Lider, bu bağlamda, Türkmenistan’ın 4. boru hattının inşası yoluyla Çin’e doğal gaz arzının hacmini artırma konularına ilişkin kapsamlı görüşmeler yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Türkmen Lider ayrıca konuşmasında Pekin Kış Olimpiyat Oyunları’na da değindi. Bu bağlamda, ‘Çin yakında Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak. En üst düzeyde gerçekleştirileceklerine ve dünyadaki milyonlarca insan için gerçek bir spor, barış ve dostluk kutlaması olacağına eminim. Çinli dostlarımıza yaklaşan olimpiyatlara ev sahipliği yapmada başarılar diliyor ve tüm Çinlileri bu büyük etkinlik için tebrik ediyorum’ ifadeleri yer aldı.

KAYNAK:https://www.turkmenistan.ru/r

 

Yorum yazabilirsiniz