11 Şubat’ta Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un, Ulusal Konseyin Halk Maslahatı toplantısında kendisi hakkında bir karar verdiğini belirterek, kamu yönetiminde genç liderlere izin vermek istediğini belirtmişti.

Türkmenistan Anayasasının 81.maddesine  ve Türkmenistan Seçim Kanunun 86. Maddesine göre, Türkmenistan Milli Konseyinin Meclisi Karar kabul etti. Buna göre, Türkmenistan Devlet Başkanının seçimleri 12 Mart 2022 tarihinde, Cumartesi günü yapılacak.

Türkmenistan Seçim ve Referandum Kurulu toplanarak, 14 Şubat’tan itibaren ülkede seçim kampanyasını başlattı. Bu kampanya birçok aşamadan oluşacak. Seçim kampanyasından adayların belirlenmesi, adayların kayıtları, seçmenlerle toplantılar gibi aşamalar yer alacak.

Toplantıda, seçimlerin hazırlanması ve yürütülmesi için bir takvim planı onaylandı. Sadece siyasi partilerden ve kamu kuruluşlarından ulusal gözlemciler tarafından değil, aynı zamanda uluslararası uzmanlar ve gözlemciler tarafından da izlenecek olan seçim için biri dizi kararlar alındı.

14 Şubat’ta siyasi partiler ve yurttaşlardan oluşan inisiyatif grupları, en yüksek devlet görevine adaylarını belirlemek için toplantılar yapmaya başlayacak.

KAYNAK:https://ru.sputnik.kg/20220214/turkmenistan-vybory-prezident–1062032746.html

Yorum yazabilirsiniz