Arslanhane Camii UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne kalıcı olarak girmeye aday oldu. Ankara’nın en eski camilerinden birisi olan 8 asırlık yapı, Orta Asya mimari geleneğinin Anadolu’ya taşınan ilk örneklerden biri.

13’üncü yüzyılda Ankara Kalesi’nde inşa edilen Arslanhane Camii, Ankara’nın en eski camilerinden biri. Tarihi cami şimdi UNESCO’nun “Dünya Miras Listesi”ne kalıcı olarak girmeye aday oldu.

Ahi Şerafettin Camii

Ankara Ahilerinin hayrat olarak yaptırdığı Arslanhane Camii, Ahi Şerafettin tarafından 1290 yılında ahşap ustalarınca onarılıp büyüttürüldü.

Arslanhane Camii’nin asıl adı Ahi Şerafettin Camii olsa da yapımından uzun yıllar sonrasına kadar doğusundaki cephesinde bulunan antik aslan figürlerinden dolayı bölge halkı tarafından Arslanhane Camii olarak bilindi.

“Caminin minaresi Ankara’da tek”

Şehir tarihçisi ve yazar Abdülkadir Erdoğan,“Arslanhane Camii bizim Orta Asya mimari geleneğimizin Anadolu’ya taşınan ilk örneklerinden biri. Arslanhane Camii’ni kıymetli kılan dikdörtgen planlı, çatılı ve çok sayıda devşirme malzeme kullanılması. Minaresi sekizgen gövde ve şerefesi de sekizgen. Çiniler de kullanılmış. Caminin minaresi Ankara’da tek.

Ahşap sütun üzerine döşenmiş ahşap tavanımız sanki kademeli geçişle birbiriyle bağlantılı, Roma’nın ihtişamlı yapılarından alınan sütun başlıklarıyla süslenmiş. Ahşap tavanda, yapıdaki depremlerden dolayı ya da oluşabilecek kaymayı veya oynamayı gösteren yekpare ağaçtan yapılmış bir madalyon bulunmakta.” ifadelerini kullandı.

“UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alması gerçekten çok önemli”

Arslanhane Camii, sahip olduğu kültürel değerlerle 2018 yılında UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’ne alındı. Şimdi de asıl listede yerini almak için aday.

Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Arslanhane Camii’sinin  hak ettiği değeri görmesi için ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

“Biz de belediye olarak sürecin destekçisiyiz. Buranın hak ettiği değeri alması için, turizm potansiyelini artırması için biz de çalışmalarda yer alıyoruz. Çok önemli bir eserle karşı karşıyayız. Buranın gelecek nesillere aktarılması, daha çok insan tarafından tanınması, turizm potansiyelinin artırılması açısından UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alması gerçekten çok önemli.” şeklinde konuştu.

Selçuklu dönemi izlerini taşıyor

Selçuklu döneminin izlerini de taşıyan cami, ahşap işçiliğinin en önemli örneklerinden biri el işlemeli mihrap sahip. Çini mozaik ile alçı kabartma tekniklerinin bir arada kullanıldığı mihrap, Anadolu’daki ilk çini mozaik örneği olarak biliniyor.

Arslanhane Camii’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi halinde, listede Türkiye’den 19 eser yer almış olacak.

Yorum yazabilirsiniz