Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral, 2021 yılının Türkiye ve Türkmenistan arasındaki ikili ilişkiler açısından çok verimli bir yıl olduğunu açıkladı.

Oral, Aşkabat’taki büyükelçilik rezidansında yerli ve yabancı basın mensuplarına iki ülkenin ilişkilerini değerlendirdi.

Türk Devletleri Teşkilatı

Kasım 2021’de Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un kararıyla Türkmenistan’ın Türk Devletleri Teşkilatı’na “gözlemci üye” olarak katıldığına değinen Oral, böylece teşkilatın aile fotoğrafının tamamlandığını belirtti.

Oral, bu zirvenin ardından Türkmenistan’ın, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 15. Zirvesi’ne ev sahipliği yaptığını ifade ederek, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, söz konusu zirve kapsamındaki ziyareti sırasında ticaret, eğitim ve medya gibi birçok alanda iki ülke arasında anlaşmaların imzalanması önemliydi. Bu anlamda 2021, ikili ilişkileri ilerletmek açısından çok verimli bir yıl oldu.” dedi.

Büyükelçi Oral, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, söz konusu ziyaretinde, Türkmenistan’ın değerli devlet nişanıyla ödüllendirildiğini kaydetti.

“Türk Hava Yollarının düzenli tarifelerine başlamasını umuyoruz”

2021’de, iki ülke arasında ticari ve ekonomik iş birliğinin yanı sıra ulaştırma sektöründe de ilişkilerin genişlediğinin altını çizen Oral,   dedi.

Büyükelçi, YTB’nin Türkiye Bursları programı hakkında da detaylı bilgi vererek, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca başlatılan “Hello Türkiye” kampanyasından bahsetti.

Toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Büyükelçi, daha sonra yeni atanan basın müşaviri Hayrettin Bektaş’ı tanıttı ve kendisine görevinde başarılar diledi.

Yorum yazabilirsiniz