Türkmenistan Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti arasında Hazar Denizi’ndeki Dostluk sahasının hidrokarbon kaynaklarının ortak keşfi, geliştirilmesi ve geliştirilmesi konulu bir anlaşmanın geliştirilmesi ve onaylanmasına ilişkin Ortak Çalışma Grubu’nun dördüncü toplantısı gerçekleşti.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamasında, online olarak gerçekleştirilen toplantıya Türkmenistan ve Azerbaycan taraflarından Çalışma Grubu üyeleri katıldı.

Toplantıda, Çalışma Grubu eşbaşkanları birer konuşma yaptı, Uzman Gruplarının liderlerinden konuyla ilgili bilgiler alındı ​​ve Ortak Çalışma Grubu’nun 4. toplantısının taslak protokolü görüşüldü.

Taraflar ortak çalışmada kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle kaydettiler. Bugünkü görüşmelerde taraflar, Ortak Anlaşma’nın ilgili ekleri konusunda da en kısa sürede anlaşmaya varılmasını umduğunu ifade ettiler.

Uzman gruba projenin anlaşmasının hazırlanmasında potansiyel müteahhit-yatırımcının çıkarlarına ilişkin belgelerin de hazırlanmasını hızlandırılması konusunda talimat verildi.

Daha önce yapılan açıklamalarda, Rus Lukoil petrol şirketinin, Hazar Denizi’ndeki Türkmen-Azerbaycan Dostluk (Dostluk) sahasının işletmecisi olmak istediği belirtilmişti.

Türkmenistan Devlet Başkanı, Rus Lukoil petrol şirketi Başkanı Vagit Alikperov ile bir dizi görüşmelerde bulunmuştu.

Ocak 2021’de Türkmenistan Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti arasında Hazar Denizi’ndeki Dostluk sahasının hidrokarbon kaynaklarının ortak keşfi, geliştirilmesi ve geliştirilmesi konulu hükümetlerarası mutabakat zaptına imza atılmıştı.

KAYNAK: https://www.orient.tm/ru

Yorum yazabilirsiniz