Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı Kamran Aliyev, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’i ziyaret etti.

Aliyev, Başsavcı Şahin tarafından protokol kapısında karşıladı. Toplantı salonuna geçen Türk Başsavcılar, beraberindekilerle bir süre sohbet etti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, Azerbaycan heyetini ağırlamaktan büyük bir onur duyduğunu belirterek, derin tarihi kökleri dil, din ve ülkü birliği olan iki ülke arasında eşine rastlanmayacak nitelikte bir kardeşlik bağı oluştuğunun altını çizdi. 

“Azerbaycan bayrağı göndere bizzat Atatürk tarafından çekildi”

Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Ulu Önder Atatürk, ‘Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir’, Umum milli lider Haydar Aliyev de ‘Biz tek millet iki devletiz’ ifadeleriyle kardeşlik bağını tanımlamıştır. 18 Ekim 1921’de Azerbaycan’ın Ankara temsilciliğinin açılışında da Azerbaycan bayrağı göndere bizzat Mustafa Kemal Paşa tarafından çekilmiştir.” dedi. 

Şahin, Türkiye ve Azerbaycan’ın da içinde bulunduğu İslam coğrafyasının mesaisini emeğini ve birikimini terör ve işgalden kurtarmak için harcadığına değinerek“İslam ile terörün yan yana gelmesi mümkün değildir. Ülkemiz DEAŞ, El-Kaide gibi örgütlerin yanında PKK ve devletin içine sızmış darbe yapmaya kalkışan FETÖ terör örgütü ile de mücadele etmektedir.” şeklinde konuştu. 

15 Temmuz 2016’da darbe yapmaya kalkışan FETÖ’nün yurt dışında birçok ülkede yapılanması olduğunu, Azerbaycan’da da okul, üniversite, ve medya şeklinde yapılandığını ifade eden Şahin, “Kardeş Azerbaycan devleti gerekli hassasiyeti göstermiş FETÖ’nün birçok okul, medya ve iş yerini kapatmış hatta bazıları yakalanarak ülkemize teslim edilmiştir. Kardeş Azerbaycan’ın gösterdiği bu hassasiyete ve desteğe teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

Başsavcı Kamran Aliyev de Azerbaycan topraklarının Ermenistan’ın işgalinden kurtarılmasının ardından Şahin’in daveti üzerine resmi ziyareti gerçekleştirdiğini söyledi.

“Allah Türk halkını korusun”

Irak’ın Gara bölgesinde hain terör örgütü tarafından 13 Türk görevlisinin şehit edilmesinden dolayı üzgün olduğunu belirten Aliyev, “Allah sizi korusun. Allah Türk halkını korusun.” dedi.

Aliyev’in yanı sıra, Başsavcıvekili Heydar Mammadov, Nahçıvan Özerk Cumhuriyet Başsavcısı Sabuhi Şahverdiyev, Uluslarası Hukuk İş Birliği Genel Müdürü Erkin Alihanov, Gence Şehir Başsavcısı Azad Garayev ve Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim de görüşmede bulundu.

Yorum yazabilirsiniz