Bakan Akar: Türkiye, Azerbaycan’ı Desteklemeye Devam Edecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için işgalci Ermenistan Dağlık-Karabağ’dan çekilmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Akar, “Türkiye, halkını ve toprak bütünlüğünü koruyan Azerbaycan ile dayanışma içinde ve onu desteklemeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Akar, “The Centre for British-Turkish Understanding (CBTU)” tarafından düzenlenen İngiltere merkezli internet sitesinde “Değişen Küresel ve Bölgesel Güvenlik Ortamında Türkiye” isimli programda söz aldı.

Konuşmasında Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarına değinen Akar, Erivan yönetiminin bu saldırılarıyla bir kez daha bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu gösterdiğini belirtti.

Akar, Ermenistan’ın saldırısının uluslararası hukukun açık şekilde bir ihlali olduğunu ve saldırıları şiddetle kınadıklarını söyleyerek,“Karabağ ve çevresindeki bölgelerin yasadışı işgali, Azerbaycan’da bir milyondan fazla kişinin ülke içinde yerinden edilmesine yol açtı. Bölgede barış ve istikrarın sağlanması için bu bölgelerdeki Ermeni işgaline son verilmesi gerekiyor. Türkiye, halkını ve toprak bütünlüğünü koruyan Azerbaycan ile dayanışma içinde ve onu desteklemeye devam edecek.” şeklinde konuştu.

Yorum yazabilirsiniz