Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’daki Kırım Platformu Kuruluş Zirvesi’ne katıldı. Çavuşoğlu, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü güçlü şekilde desteklediğini belirterek, “Uluslararası toplum, uluslararası hukukun (Kırım yasa dışı ilhakı) bu ihlaline karşı tek ses halinde konuşmalı.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’daki Kırım Platformu Kuruluş Zirvesi’ne katıldı. Kırım’ın Rusya tarafından yasa dışı ilhakından bu yana 7 seneyi aşkın bir süre geçtiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğimiz çok güçlüdür. Uluslararası toplum, uluslararası hukukun bu ihlaline karşı tek ses halinde konuşmalı.” şeklide konuştu.

Çavuşoğlu, “Kırım Platformunun bizim dayanışma ve bağlılığımızı gösteren etkili bir forum olarak hizmet edeceğine inanıyoruz.” diyerek, Kırım Platformunun sadece bölge ile değil halkla da ilgili olduğunu vurguladı.

“Düşmek Kolaydır Ancak Tekrar Ayağa Kalkmak Zordur”

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’da yaşayan büyük bir Tatar toplumu bulunduğunu, Türkiye’nin de Tatar kökenli milyonlarca vatandaşa ev sahipliği yaptığını ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Büyük Tatar entelektüeli İsmail Gaspıralı bir keresinde şöyle demişti; ‘düşmek kolaydır ancak tekrar ayağa kalmak zordur.’ Tatarlar, tarihimiz boyunca bütün zorlukların üstesinden gelmeyi başardı. Ukrayna Devlet Başkanı (Vladimir) Zelensky’e Parlamento ile Kırım Tatarlarını Ukrayna’nın yerli halkı olarak tanımaları konusundaki çabalarından dolayı teşekkür ediyoruz.”

“Kırım Ukrayna’dır”

Kırım Platformunun, Kırım Tatar Meclisi ile yakın çalışacağı umudunu ifade eden Çavuşoğlu, “Bu platform, Kırım’a yönelik küresel farkındalığı artırmaya hizmet etmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Platformun, parlamentolar arası temas kurulmasının, kamunun etkin şekilde bilgilendirilmesinin ve özelikle uluslararası hukuk hakkında uzman düzeyinde toplantıların yapılmasının platformun çalışmalarına değer katacağının altını çizen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Mevcut şartlar altında (Kırım’ın yasa dışı ilhakı) bu soruna yönelik kolay bir çözüm yok. Maalesef ki Birleşmiş Milletler mekanizması dahil uluslararası sistem, (Kırım meselesini) çözecek kadar iyi tasarlanmış değil. Diplomasi aracılığıyla barışçıl çözüm, hala tek yol. Bu da etkin koordinasyonu gerektiriyor. Bu platform, barışçıl ve uzun vadeli çözümü başarabilmemiz için çabalarımızı koordine etme konusunda önemli bir başlangıcı işaret ediyor. Kırım, Ukrayna’dır.”

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’daki Kırım Platformu Kuruluş Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, 24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü’nü de kutladı.

Yorum yazabilirsiniz