Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’daki Kırım Platformu Kuruluş Zirvesi öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu, Türkiye’nin Ukrayna’nın sınır bütünlüğünü desteklediğinin altını çizerek, “Kırım’ın illegal şekilde işgalini hiç tanımadık ve tanımayacağımızı da sürekli vurguluyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, 23 Ağustos 2021 tarihinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen Kırım Platformu Kuruluş Zirvesi öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Kırım’ın İşgalini Hiç Tanımadık ve Tanımayacağız”

Çavuşoğlu, Kırım Zirvesine Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğini ve Kırım Tatarlarının haklarına verdiği önemi göstermek için katıldığını ifade eden, “Kırım’ın illegal şekilde ilhakını hiç tanımadık ve tanımayacağımızı da sürekli vurguluyoruz. Sadece bunu söylemek yetmez. Kırım ve Ukrayna’nın toprak ve sınır bütünlüğünü Ukrayna’yı destekleyen diğer dost ve müttefik ülkelerle dile getiriyoruz, desteğimizi vurguluyoruz.” dedi.

Platformun Kırım ve Kırım Tatarlarının haklarının savunulmasında, Ukrayna’nın sınır bütünlüğünün korunması konusunda önemli rol üsteleneceğine inandığını belirten Çavuşoğlu, Türkiye ile Ukrayna arasında mükemmel ikili ilişkiler bulunduğunun altını çizerek “İlişkilerimizi farklı alanlarda daha da geliştirmek için yoğun şekilde çalışıyoruz. Ekim ayında da Ortak Stratejik Planlama Toplantısı’nı sevgili dostum Dimitri Kuleba ile gerçekleştirmek için tekrar Ukrayna’ya geleceğim.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum yazabilirsiniz