Bilim Kurulu Üyeleri Özbekistan’da

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na bağlı Bilim Kurulu üyeleri, Özbekistan’ın Kovid-19 virüsüne karşı verdiği mücadeleye destek olmak için Özbekistan’a giderek çalışmalara başladı.

Özbekistan Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in talimatı üzerine Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Recep Öztürk, Prof. Dr. Hatice Rahmet Güner ve Prof. Dr. Levent Akın Özbekistan Koronavirüsle Mücadele Merkezi’ni ziyaret ederek çalışmalara başladılar.

Bilim Kurulu üyeleri daha sonra Özbekistan Sağlık Bakanı Alişer Şadmanov bir araya geldi. Gerçekleşen görüşmede, salgına karşı alınan önlemler ve tedavi yöntemleri ile taraflar arasındaki iş birliğinin durumu ve perspektiflerine ilişkin durum konuşuldu.

Türk ve Özbek yetkililer, ayrıca farklı yaşlardaki hastalarda koronavirüs enfeksiyonunun belirtileri, tanı yöntemleri, tedavi protokolleri, iyileşen hastaların takibi ve diğer konularda fikir alış verişinde bulundu. Bilim Kurulu üyeleri Özbekistan’da Kovid-19’la mücadele çalışmaları, sağlık çalışanlarının desteklenmesi, hastaların devlet tarafından tedavi edilmesi gibi konularda bilgilendirildi.

TÜRKİYE’DEKİ TECRÜBELER AKTARILACAK

Özbek yetkililer, Türkiye’nin Kovid-19’la mücadeledeki deneyimlerini Özbekistan’da uygulama imkanlarını ele alacak. 30 Temmuz tarihine kadar, Kovid-19 hastalarının tedavi gördüğü hastaneleri gözden geçirecek, hastaların tedavi yöntem ve raporları ile ülkede salgının yayılmasına ilişkin durumu inceleyecek olan Kurul üyeleri, ülkenin çeşitli hastanelerinde tedavi edilen ve durumu ağır olan hastaların tedavisinde ilişkin video konferans yoluyla istişareler gerçekleştirecek.

Yorum yazabilirsiniz